ΠΕΜΠΤΗ 28.03.2024 13:25

Άνετος και ωραίος ο Ολυμπιακός! – Ποδαρικό με νίκη στην Ευρωλίγκα, 75-64 την Μπασκόνια

12.10.2017 20:14
Άνετος και ωραίος ο Ολυμπιακός! - Ποδαρικό με νίκη στην Ευρωλίγκα, 75-64 την Μπασκόνια - Media

Αν και η ατυχία τον χτύπησε ακόμη και πριν το τζάμπολ, με τον τραυματισμό του Τιλί, ο Ολυμπιακός δεν… πτοήθηκε και νίκησε άνετα (75-64) την Μπασκόνια, για να μπει με το… δεξί στη φετινή Ευρωλίγκα.

Παρά το πληγωμένο γόητρο λόγω της ήττας από τον Παναθηναϊκό, την απώλεια της τελευταίας στιγμής του Τιλί, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν συγκεντρωμένα σε άμυνα και επίθεση και νίκησαν 75-64 την Μπασκόνια, στην πρεμιέρα τους στη φετινή Ευρωλίγκα, στα «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Μπορεί να μην τους πήγε πολύ το παιχνίδι από την περιφέρεια (6/26 τρίποντα), αλλά οι Πειραιώτες έκαναν… πάρτι στη ρακέτα και έτσι δεν απειλήθηκαν αρκετά από τους Βάσκους, φτάνοντας ακόμη και στο +16 (70-54), την υπέρ τους διαφορά.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Πρίντεζης με 17 πόντους, με τον Αγραβάνη (13π.) να δίνει τρομερές λύσεις από τον πάγκο και τον Παπανικολάου (11π.) να προσφέρει… απλόχερα την ενέργεια του.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς και Μάντζαρη ξεκίνησε στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, ο οποίος την τελευταία στιγμή «έχασε» τον Κιμ Τιλί με μυϊκό τραυματισμό στην προθέρμανση. Άσχημο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης με πολλά λάθη και άστοχα σουτ από τις δύο ομάδες, με την Μπασκόνια να ήταν λιγότερο… χειρότερη και να προηγείται 6-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του πολύ κακού και νωθρού Ολυμπιακού. Από τα μισά και μετά, αξιοποιήθηκε σωστά ο Μιλουτίνοφ και έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (7-6), αλλά ήταν μόνος του και με την άμυνα να «κολλάει», οι Βάσκοι πήγαν στο +3 (9-12), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Όμως, εκεί ήρθε ο Αγραβάνης από τον πάγκο και δίνοντας ενέργεια στην άμυνα, αλλά και δείχνοντας ασταμάτητος στην επίθεση -με δύο σερί καλάθια και φάουλ- έστειλε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο +4 (16-12) στο τέλος της περιόδου.

Μέσα από την εξαιρετική του άμυνα, που δεν επέτρεπε σουτ στην Μπασκόνια και τους Τόμπσον και Αγραβάνη να ήταν ορεξάτοι, ο Ολυμπιακός πήγε στο +9 (23-14), στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ενώ με επιθετικά ριμπάουντ και αιφνιδιασμούς, η διαφορά ξέφυγε στο +12 (29-17), στα μισά. Με το τρίποντο του Στρέλνιεκς, που ήταν το πρώτο των «ερυθρόλευκων» στο ματς, η διαφορά πήγε στο +13 (32-19), με τους Βάσκους να τη ρίχνουν σε μονοψήφια τιμή, χάρη στην ευστοχία τους από τη γραμμή των βολών (32-24). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, επέστρεψε ο Στρέλνιεκς στο παρκέ και βρίσκοντας το… χέρι του έξω από τα 6,75μ. άνοιξε τον ρυθμό, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά στο +13 (41-28), αλλά να μην υπολογίζουν στο τέλος τον Γκρέιντζερ, ο οποίος μόνος του διαμόρφωσε το 41-33 του ημιχρόνου.

Ο Πρίντεζης μπήκε πάρα πολύ ορεξάτος στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει ξανά +12 (47-35). Όμως, στη συνέχεια μίλησε ο… παράγοντας Ντιόπ, ο οποίος σκεπάζοντας τα καλάθια και παράλληλα «πληγώνοντας» αμυντικά τους Πειραιώτες, μείωσε τη διαφορά στους έξι πόντους (49-43), στα μισά. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν τον «χτυπούν» στην άμυνα και «φορτώνοντάς» τον φάουλ, τον έθεσαν νοκ άουτ και πήγαν για άλλη μία φορά σε διψήφια απόσταση (56-45). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου απέκτησαν τον έλεγχο του ματς και έτσι έκλεισαν την περίοδο με το +11 (60-49).

Τα νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο, έδωσε την ευκαιρία στον Σενγκέλια να μειώσει για την Μπασκόνια (60-54). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να μην βγάζουν καλές επιθέσεις, αλλά ο Παπανικολάου –ξέχωρα από τις καλές του άμυνες- ήταν πολύ «ζεστός» από την περιφέρεια και έτσι η διαφορά πήγε στο +16 (70-54), στα μισά. Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου χαλάρωσαν και άρχισαν να… βιάζονται να «τελειώσουν» το παιχνίδι, με τους Βάσκους να χτυπούν από την περιφέρεια και να μειώνουν στους οκτώ πόντους (70-62), στα 2:30’’ πριν τη λήξη. Ο Πρίντεζης έσπασε το… ρόδι με 1/2 βολές, με τον Χουέρτας να ρίχνει κι άλλο τη διαφορά (71-64). Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν ξανά τη συγκέντρωσή τους και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 75-64

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 41-33, 60-49, 75-64

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 2, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 13 (1), Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 8 (2), Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 2, Μπόγρης, Τόμπσον 8.

Μπασκόνια (Πριχιόνι): Βιλντόσα, Τίμα 3 (1), Φόιγκτμαν 11 (2), Χουέρτας 10 (1), Τζάνινγκ 5 (1), Ντιόπ 7 (1), Γκρέιντζερ 12, Πουαριέ 3, Σενγκέλια 13, Ντελφίνο.

Πηγή: Sport-fm