ΣΑΒΒΑΤΟ 20.04.2024 17:49

Ιστορική νίκη για τον Ολυμπιακό

16.01.2019 18:22
Ιστορική νίκη για τον Ολυμπιακό - Media

Μετά από οκτώ σερί ήττες, ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του επιτυχία στη φετινή Ευρωλίγκα μπάσκετ γυναικών, νικώντας 63-52 τη Σοπρόν στη Χαλκίδα.

Ιστορική η μέρα για τον Ολυμπιακό, αφού νίκησε τη Σοπρόν 63-52 στο «Τάσος Καμπούρης» της Χαλκίδας για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας μπάσκετ γυναικών και πήρε την πρώτη του νίκη, ύστερα από οκτώ ήττες στη φετινή διοργάνωση.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν τις λύσεις στο τρίτο δεκάλεπτο και με 22-11 επιμέρους σκορ, έφτασαν στη νίκη.

Έτσι, οι Πολωνέζες βρέθηκαν στο 5-4.

Κορυφαίες του Ολυμπιακού ήταν οι Τζόνσον (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τόμας (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ από τις φιλοξενούμενες πάλεψε η Κάσας, με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 28-25, 50-36, 63-52.

ΣΑΒΒΑΤΟ 20.04.2024 17:46