22/02/2019 08:58:10

Η ΑΕΚ «καθάρισε» τον Αστέρα με συνοπτικές διαδικασίες

Η ΑΕΚ «καθάρισε» τον Αστέρα με συνοπτικές διαδικασίες - Media

Όπως και με τον ΠΑΣ Γιάννινα, έτσι και με τον Αστέρα Τρίπολης, η ΑΕΚ ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο και πήρε το «τρίποντο» της νίκης με συνοπτικές διαδικασίες.

Για την ακρίβεια, ένα διάστημα 11 λεπτών (9'-20') ήταν αρκετό για την ορμητική ΑΕΚ να... τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι και το όποιο ενδιαφέρον του αγώνα!

Ο Λιβάγια άνοιξε το χορό των γκολ μόλις στο 9ο λεπτό, ενώ ο Άλεφ (δύο λεπτά αργότερα) έγινε ο τελικός αποδέκτης της όμορφης ομαδικής προσπάθειας των γηπεδούχων, κάνοντας ανενόχλητος το 2-0.

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για την ΑΕΚ, ήρθε και τρίτο τέρμα, με τον Πόνσε να πιστοποιεί την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται -τόσο αυτός όσο και η ομάδα του- ευστοχώντας αυτή τη φορά από τα 11 βήματα.

Ο Μάνταλος κέρδισε πέναλτι στο 19’ και ένα λεπτό αργότερα ο Πόνσε υπέγραψε το τελικό 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, η ΑΕΚ αποδείχθηκε πολύ αποτελεσματική και με τη νίκη αυτή ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη την ήττα του Ατρόμητου από την Ξάνθη.