ΤΡΙΤΗ 23.04.2024 10:54

Αχ αυτά τα ριμπάουντ…

14.09.2013 21:22
Αχ αυτά τα ριμπάουντ... - Media

Σε έναν αγώνα όπου η Ελλάδα άξιζε καλύτερη τύχη αλλά προδόθηκε από τα (πολλά) χαμένα ριμπάουντ, η Εθνική ηττήθηκε από την οικοδέσποινα της διοργάνωσης Σλοβενία με 65-73.

Σε έναν αγώνα όπου η Ελλάδα άξιζε καλύτερη τύχη αλλά προδόθηκε από τα (πολλά) χαμένα ριμπάουντ, η Εθνική ηττήθηκε από την οικοδέσποινα της διοργάνωσης Σλοβενία με 65-73. Μοιραίος παίκτης για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ο Βασίλης Σπανούλης, αν και σημείωσε 21 πόντους και ήταν καταλύτης για το come back του τέταρτου δεκαλέπτου. Πλέον οι διεθνείς μας χρειάζονται νίκη επί της Κροατίας και ήττα της Ισπανίας από την Ιταλία για να προκριθούν.

Η εθνική ξύπνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στη Σλοβενία, μετέτρεψε το -26 (36-62 στο 26') σε -6 (62-68) 1:30'' πριν το τέλος, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά.

Με… αχίλλειο πτέρνα τα επιθετικά ριμπάουντ (21) των αντιπάλων αλλά και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας της «γαλανόλευκης» (11/35 δίποντα και 4/18 τρίποντα) τα πράγματα δεν ήταν με την πλευρά των Ελλήνων διεθνών.

Κορυφαίοι για τους Σλοβένους τα αδέλφια Ντράγκιτς, Γκόραν και Ζόραν με 28 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Η Εθνική μπορεί να άνοιξε το σκορ με τον Σπανούλη όμως η αδυναμία της στο ριμπάουντ (6 επιθετικά είχαν οι Σλοβένοι στο πρώτο δεκάλεπτο) από τη μία και ο αφηνιασμένος Γκόραν Ντράγκιτς από την άλλη δεν άργησαν να βάλουν σε θέση οδηγού τη Σλοβενία με τον γκαρντ των Σανς να πετυχαίνει 11 πόντους για το 4-11. Τα ηνία από τον αδελφό του, πήρε ο Ζόραν Ντράγκιτς για το +9 (6-15). Με τους οικοδεσπότες να επιβάλουν το ρυθμό τους και τόσο την ελληνική άμυνα όσο και την επίθεση να παρουσιάζουν προβλήματα η ομάδα του Μάλκοβιτς δεν άργησε να φτάσει σε διψήφιο νούμερο την υπέρ του διαφορά στο τέλος της περιόδου (13-26).

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μπλάζιτς με σουτ τριών πόντων σημείωσε το 13-29, με τον Ζόραν Ντράγκιτς να πετυχαίνει το 22-34. Ο Γκόραν Ντράγκιτς έκανε το 22-37 στο 16ο λεπτό για να κάνει ο ίδιος παίκτης το 39-22. Ο Νίκος Ζήσης μείωσε σε 24-39 και ο Πρίντεζης πέτυχε το 26-39. Ο Γιοκσίμοβιτς έκανε το 41-26, με τους Σλοβένους να έχουν 13 πόντους από αιφνιδιασμό. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 43-27 για τους Σλοβένους, έπειτα από καλάθι του Ζόραν Ντράγκιτς.

Με τα επιθετικά ριμπάουντ, τα οποία συνέχισαν να παίρνουν οι Σλοβένοι και στην τρίτη περίοδο να μετατρέπονται στον μεγαλύτερο πονοκέφαλο της Εθνικής μας, η ομάδα του Μάλκοβιτς δεν άργησε να φτάσει στο +22 (29-51). Και τα προβλήματα δεν σταμάτησαν εκεί, με τον Ζήση και τον Μπράμο να χρεώνονται με τέσσερα φάουλ, ενώ έξι λεπτά πριν να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο ο Παπανικολάου παραπάτησε στην προσπάθεια του να πάει στο λέι απ και αποχώρησε χωλαίνοντας. Με την ψυχολογία των Ελλήνων παικτών στο ναδίρ το +26 δεν άργησε να έρθει (36-62). Σημάδια αφύπνισης στο φινάλε του δεκαλέπτου, με την Εθνική να πραγματοποιεί σερί 10-0 και να ροκανίζει τη διαφορά πλησιάζοντας στους 16 (46-62).

Κρατώντας στους δύο πόντους τους Σλοβένους για τεσσερισήμισι λεπτά και με τον Σπανούλη πρώτο βιολί η Εθνική κατάφερε να μειώσει στους εννιά (55-64) δείχνοντας πως μπορεί να γυρίσει το ματς. Και η αντεπίθεση συνεχίστηκε με την Ελλάδα να πλησιάζει στους έξι (62-68) όμως το λέι απ του Ντράγκιτς με 42’’ να απομένουν (62-70), μετά από λανθασμένη πάσα του Kill Bill και τα άστοχα τρίποντα από Σπανούλη, Περπέρογλου και Ζήση που ακολούθησαν δεν βοήθησαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ροκανίσει κι άλλο τη διαφορά και να «κλέψει» το ματς από τους Σλοβένους. Έτσι οι οικοδεσπότες του Ευρωμπάσκετ έφτασαν στο 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 27-43, 46-62, 65-73.

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 6, Μπουρούσης 6, Ζήσης 13, Σπανούλης 21 (8 ριμπάουντ), Περπέρογλου 1, Φώτσης 5 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3, Καββαδάς, Καϊμακόγλου 3, Μπράμος 5, Πρίντεζης 2

Σλοβενία (Μπόζινταρ Μάλκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 10, Μπάλαζιτς, Γιοκσίμοβιτς 5, Μούριτς, Μπλάζιτς 7, Νάχμπαρ 5, Γκ. Ντράγκιτς 28, Ζ. Ντράγκιτς 11, Λόρμπεκ 2, Βίντμαρ 2, Μπέγκιτς 3 (8 ριμπάουντ)

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του ΣΤ' ομίλου:

Κροατία – Ιταλία 76-68

Η Κροατία πήρε τη νίκη που είχε ανάγκη κόντρα στην Ιταλία με 76-68 και πλέον οι Ιταλοί μπαίνουν σε περιπέτειες, καθώς πρέπει να νικήσουν οπωσδήποτε την τελευταία αγωνιστική τους Ισπανούς

Οι Ιταλοί έκαναν ένα καλό πρώτο ημίχρονο, ελέγχοντας το ματς, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα επωφελήθηκαν από την αστοχία των Ιταλών, πήραν το προβάδισμα και έφτασαν σε μία σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 8-17, 31-36, 57-45, 76-68.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 8, Ντρέιπερ 12(2), Μπογκντάνοβιτς 18(4), Σάριτς, Ρούντεζ 2, Ούκιτς 13(1), Σιμόν 14(2), Μάρκοτα 2, Ζόριτς 7.

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 12, Τζεντίλε, Ροσέλι, Μέλλι 2, Μπελινέλι 9, Ντίενερ 5(1), Κουζίν 7, Ντατόμε 24(3), Τσιντσαρίνι 9(1).

Ισπανία-Φινλανδία 82-56

Η Ισπανία διασκέδασε τις εντυπώσεις από την πρόσφατη ήττα από την Ελλάδα, διασύροντας με σκορ 82-56 τη Φινλανδία και πλέον βελτίωσε τον απολογισμό της σε 2-2.

Κορυφαίος για τους Ισπανούς ο Καλντερόν με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-30, 57-41, 82-56

Ισπανία (Ορένγκα): Φερνάντεθ 6, Ροντρίγκεθ 9(1), Ρέι 6, Καλδερόν 23(5), Ρούμπιο 4, Κλαβέρ 12(2), Σαν Εμετέριο 6, Γκασόλ 6, Γκάμπριελ 2, Μούμπρου 8(2).

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 5(1), Μούρινεν 4, Χαφ, Λι 12, Σαλίν, Κότι 6, Κόπονεν 17(3), Χάανπα 6(2), Άχονεν, Ράνικο 6.