ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19.04.2024 13:41

Πρωταθλητής παντοτινός

04.06.2014 18:59
Πρωταθλητής παντοτινός  - Media

Ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητής Ελλάδας και για τη σεζόν 2013-14 στην Α1 του Μπάσκετ. Ο Φραγκίσκος Αλβέρτης κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο ως προπονητής και οι «πράσινοι» το 34ο πρωτάθλημα στο μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητής Ελλάδας και για τη σεζόν 2013-14 στην Α1 του Μπάσκετ. Για τρεις περιόδους μετέτρεψε τον τελικό απέναντι στον Ολυμπιακό σε παράσταση για έναν ρόλο και επικράτησε μάλλον εύκολα με 82 – 71. Η διαφορά έφτασε μέχρι και του 22 πόντους (60 – 38) ενώ η μικρότερη ήταν 6 πόντοι (74 – 68).

Ο Φραγκίσκος Αλβέρτης κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο ως προπονητής και οι «πράσινοι» το 34ο πρωτάθλημα στο μπάσκετ.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν για μια ακόμα φορά το κλειδί του θριάμβου για τον Παναθηναϊκό με 11 πόντους, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα. Τον ακολούθησε σε προσφορά ο Ματσιούλις με 15 πόντους.

Στον αντίποδα ο Βασίλης Σπανούλης εξαφανίστηκε για μια ακόμα φορά από ντέρμπι «αιωνίων», καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 6 πόντους. Ο Λοτζέσκι με 17 πόντους και ο Πρίντεζης με 16 προσπάθησαν να κρατήσουν όρθιο τον Ολυμπιακό, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Οι φίλοι του Παναθηναϊκού δημιούργησαν εκρηκτική ατμόσφαιρα, χωρίς όμως να παρεκτραπούν και πανηγύρισαν έξαλλα τον τίτλο, που για πολλούς έμοιαζε χαμένος μετά το «ερυθρόλευκο» μπρέικ στο ΟΑΚΑ, αλλά η νίκη των πρωταθλητών στο ΣΕΦ «έχτισε» τις προϋποθέσεις για ένα ακόμα τρόπαιο που κατέληξε σε «πράσινα» χέρια με το 82 – 71 στον τελικό των τελικών.