ΠΕΜΠΤΗ 25.04.2024 01:27

Στον τελικό η Σερβία

13.09.2014 06:41
Στον τελικό η Σερβία  - Media

Με τον Μίλος Τεόντοσιτς να κάνει εκπληκτικό ματς, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η Σερβία νίκησε με 90-85 την Γαλλία και προκρίθηκε 12 χρόνια μετά την κατάκτηση του τίτλου στην Ινδιανάπολης στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Στον τελικό της Κυριακής (14/9, 10 μ.μ.) οι «πλάβι» θα αναμετρηθούν στην Μαδρίτη με τις ΗΠΑ, ενώ οι «τρικολόρ» θα διεκδικήσουν το Σάββατο (13/9, 7 μ.μ.) το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό κόντρα στην Λιθουανία.

Η Σερβία ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο και παρέδωσε μαθήματα μπάσκετ στην Γαλλία, που φαίνεται ότι είχε… μείνει στην νίκη επί της Ισπανίας. Με πολύ καλή ομαδική άμυνα και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Τεόντοσιτς, που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 18 πόντους και 3 ασίστ, οι «πλάβι» κυριάρχησαν στο παρκέ του Παλάθιος Ντε Ντεπόρτες στις δύο πρώτες περιόδους. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 18 πόντων (43-25) με 3’ και 5’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με τους «πλάβι» στο +14 (46-32).

Άλλαξε το σκηνικό στο δεύτερο μέρος

Όλα στο πρώτο ημίχρονο έδειχναν… περίπατο της Σερβίας, καθώς οι Γάλλοι αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και στην άμυνα να σταματήσουν τον Τεόντοσιτς. Οι «τρικολόρ», όμως, μπήκαν… μεταμορφωμένοι στο δεύτερο μέρος. Με άμυνα με παγίδες στο πικ εν ρολ έβγαλαν τους αντιπάλους τους εκτός του παιχνιδιού τους, που βασιζόταν εκτός από την καταπληκτική απόδοση του Τεόντοσιτς στις καλές συνεργασίες, και με τον Νικολά Μπατούμ να κάνει τον αγώνα της ζωής του άρχισαν σταδιακά να μειώνουν την διαφορά.

Το… θρίλερ των τελευταίων λεπτών

Με τρία τρίποντα από Μπ. Ντιό, Μπατούμ και Φουρνιέ η Γαλλία κατέβασε την διαφορά στους 4 (65-61) 5’ και 17’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε πολύτιμες… ανάσες στους «πλάβι» και ο Τεόντοσιτς με τρίποντο αύξησε το προβάδισμα της Σερβίας στους 9 (77-68) 2’ και 55’’ πριν το τέλος. Με πέντε πόντους του Μπατούμ και τρίποντο του Ερτέλ, ωστόσο, η Γαλλία πλησίασε στους τρεις (82-79) με 1’ και 9’’ να απομένουν για την λήξη. Ο Κρστιτς απάντησε (84-79) 48’’ πριν το τέλος του ημιτελικού, αλλά ο Ερτέλ με δύο βολές κατέβασε πάλι την διαφορά στο τρίποντο (84-81) για τους «τρικολόρ» με 44’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Ο Τεόντοσιτς αστόχησε στην επίθεση της Σερβίας, αλλά ο Ερτέλ αυτή την φορά ευστόχησε μόνο στην μια βολή (84-82) με 17’’ να απομένουν για το τέλος. Αμέσως οι Γάλλοι έκαναν φάουλ στον Κάλινιτς, που πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο 23χρόνος φόργουορντ είχε… κρύο αίμα από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» (86-82, 16’’ πριν την λήξη). Η Σερβία έπαιξε πολύ καλή άμυνα, ο Ερτέλ αστόχησε 10’’ πριν το τέλος, ο Μπιέλιτσα πήρε το ριμπάουντ και με 7’’ να απομένουν για την λήξη ευστόχησε και στις δύο βολές (88-82). Ο Μπατούμ απάντησε αμέσως με τρίποντο (88-85) 2’’ πριν την λήξη, αλλά στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Σιμόνοβιτς… σφράγισε τον θρίαμβο των Σέρβων από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» (90-85).

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-46, 46-61, 85-90.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 12 (1), Μπατούμ 35 (8), Α. Ντιό 2, Λοβέρν 4, Τζάκσον 3 (1), Φουρνιέ 10 (2), Πιετρούς, Γκομπέρ 4, Μπ. Ντιό 13 (3 τρ., 10 ρ., 5 ασ.), Ζελαμπάλ 2.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 24 (5), Σιμόνοβιτς 2, Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 13 (2), Μπιέλιτσα 10, Μάρκοβιτς 8, Μπίρτσεβιτς, Κρτσιτς 11, Ραντούλιτσα 11.

Πηγή: pamesports.gr