ΠΕΜΠΤΗ 25.04.2024 04:28

Αυτοκτόνησε ο ΠΑΟΚ

05.08.2010 07:18
Αυτοκτόνησε ο ΠΑΟΚ - Media

Χρυσή ευκαιρία να μπει στα πλέϊ φο του Τσάμπιονς Λιγκ έχασε ο ΠΑΟΚ. Το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Άμστερνταμ του έδινε ελπίδες και η επιθετική του απόδοση έδειξε ότι έτσι ήταν. Τα τραγικά αμυντικά λάθη και ένα χαμένο πέναλτι στοίχισαν όμως. Το τελικό 3-3 ήρθε μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι αλλά δυστυχώς στον ΠΑΟΚ έμεινε μόνο το χειροκρότημα.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 15’ με κεφαλιά του Βιεϊρίνια και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για την ελληνική ομάδα που δέχτηκε τρία γκολ σε 10 λεπτά (Σουάρες, Ντε Γιονγκ, Λίντγκρεν)!

Ο Σαλπιγγίδης μείωσε στο 56’ και στο 77’ ο Ίβιτς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε. Ο Σέρβος πέτυχε το 3-3 στο 90’ αλλά στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αλλάξει την μοίρα του αγώνα και αποκλείστηκε. Τώρα θα αγωνιστεί στα πλέϊ οφ του Γιουρόπα Λιγκ με στόχο την πρόκριση στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

ΠΕΜΠΤΗ 25.04.2024 02:24