ΤΡΙΤΗ 04.06.2024 12:30

Δεν φορούσε Αρμάνι…

10.01.2014 05:34
Δεν φορούσε Αρμάνι… - Media

Ένας αγνώριστος Ολυμπιακός, σε άμυνα κι επίθεση, τη συντριβή με 81-51 από την Εμπόριο Αρμάνι στο «Φόρουμ» του Μιλάνου για τη δεύτερη αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας

Εκνευριστικά άστοχοι (17/45 δίποντα, 3/18 τρίποντα) και βιαστικοί στην επίθεση, αλλά και έρμαια των ορέξεων των γηπεδούχων στην άμυνα οι πρωταθλητές Ευρώπης, έχασαν μετά από 14 σερί νίκες στην Ευρωλίγκα. Στον αντίποδα, πολύ εύστοχοι οι Ιταλοί (παρά την απουσία του άρρωστου Τζεντίλε) με 12/21 τρίποντα, έστησαν πάρτι για τα 78α γενέθλια από την ίδρυσή τους με κορυφαίους τους Κιθ Λάνγκφορντ με 29 και Ντάνιελ Χάκετ με 17 πόντους.

Με 2/11 τρίποντα και 10/23 δίποντα οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στο πρώτο μέρος και παρά το γεγονός ότι ξέφυγαν με 5 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16), στο δεύτερο δεκάλεπτο η απουσία του Σπανούλη από το παρκέ έδωσε την ευκαιρία στην Αρμάνι να «γυρίσει» το παιχνίδι.

Με ηγέτη τον Κιθ Λάγκφορντ και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Ολυμπιακού, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +7 (39-32), έχοντας κορυφαίο της παίκτη τον Αμερικανό πλέι μέικερ με 17 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Χάκετ με 9. Ο Σπανούλης είχε 6 πόντους και 6 ασίστ, ενώ από 6 πόντους πέτυχαν και οι Σίμονς, Πρίντεζης.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για τους πρωταθλητές Ευρώπης στην τρίτη περίοδο όταν βρέθηκαν να χάνουν με 14 πόντους (50-36), με κάρφωμα του Ντάνιελ Χάκετ που έφτασε τους 16 πόντους στο 25ο λεπτό. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +19 (57-38) με τον Ολυμπιακό να έχει 14 λάθη και τον Σπανούλη εκτός ρυθμού. Ο «εφιάλτης» ολοκληρώθηκε για την ελληνική ομάδα, που βρέθηκε να χάνει με 23 πόντους (63-40), με τον Λάγκφορντ να κάνει το ματς της ζωής του (25 πόντους, με 5/5 τρίποντα).

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +32 (72-40), με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν πάθει ένα πρωτοφανές «μπλακ άουτ» και να μη μπορούν να σκοράρουν με τίποτα (έμειναν 6 λεπτά άποντοι).

Δεκάλεπτα: 16-21, 39-32, 63-40, 81-51.

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τσερέλα 5, Μέλι 3, Χάκετ 17, Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 29 (5/6 τρίποντα), Σάμιουελς, Ουάλας 2, Λαουάλ 10 (9 ριμπ., 5 τάπες), Μος 2, Τζέρελς 13, Τουρέ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 3, Σπανούλης 8, Περπέρογλου 3, Σλούκας 7, Κόλινς, Σίμονς 6, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 7, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 5.