ΣΑΒΒΑΤΟ 04.05.2024 15:35

Ένας στους δυο κερδίζει

10.12.2010 07:55

Μόνο η μία από τις δύο ελληνικές ομάδες χαμογέλασε στην Ευρωλίγκα. Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 95-88 την Ολύμπια Λιουμπλιάνας στην παράταση ενώ ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μάλαγα με 76-74.

Στο ΟΑΚΑ η Ολύμπια φαινόταν ότι μετά το γήπεδό της θα κέρδιζε τον Παναθηναϊκό και στην Αθήνα. Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με 8πόντους 2’30’’ πριν από τη λήξη αλλά λογάριαζαν χωρίς τον Δημήτρη Διαμαντίδη. Ο αρχηγός των «πρασίνων» πέτυχε 13 πόντους στο τέλος του αγώνα και το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση (79-79). Εκεί ανέλαβε δράση ο Νίκολας και οδήγησε τους παίκτες του Ομπράντοβιτς στη νίκη και σχεδόν σίγουρα στην πρώτη θέση του ομίλου.

Στην Ισπανία ο Ολυμπιακός έδειξε το κακό του πρόσωπο σε μεγάλο διάστημα του αγώνα. Έμειναν πίσω μέχρι και με 17 πόντους αλλά με επική ανατροπή γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 71-69. Εκεί όμως οι «κόκκινοι» δέχτηκαν 6 αναπάντητους πόντους και τελικά οδηγήθηκαν στην ήττα μετά από φινάλε θρίλερ και με τον Τεόντοσιτς να αστοχεί στο τελευταίο σουτ από τα 9 μέτρα. Οι «κόκκινοι» πάντως παραμένουν το φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου τους, αρκεί αν κερδίσουν τα δύο ματς που απομένουν.

ΣΑΒΒΑΤΟ 04.05.2024 15:32