ΔΕΥΤΕΡΑ 03.06.2024 04:14

Europa League: Λυτρωτής για τους «αετούς» ο Λίμα – Προβάδισμα για Σεβίλλη

25.04.2014 06:45

Νικήτρια αναδείχθηκε η Μπενφίκα στον «πρόωρο τελικό» με την Γιουβέντους για το Europa League επικρατώντας 2-1 με γκολάρα του Λίμα στο 84ο λεπτό.

Μπενφίκα: Αρτούρ, Λουιζάο, Γκαράι, Μάξι Περέιρα, Σικέιρα, Μάρκοβιτς, Ενζο Πέρες, Αντρέ Γκόμες (82' Αμπρέου), Ροδρίγο, Σουλεϊμάνι (61' Αλμέιδα), Καρντόσο (63' Λίμα).

Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπονούτσι, Κάσερες, Κιελίνι, Λίχσταϊνερ, Ασαμόα, Πογκμπά, Πίρλο, Μαρκίζιο, Τέβες (83' Οσβάλντο), Βούτσινιτς (66' Τζιοβίνκο).

Σεβίλλη-Βαλένθια 2-0

Σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ απέκτησε η Σεβίλλη, που θα παίξει την ερχόμενη εβδομάδα στο «Μεστάγια» απέναντι στη Βαλένθια για να υπερασπιστεί το «ξεκάθαρο» αποψινό 2-0 απέναντι στις «νυχτερίδες».

Η ομάδα της Ανδαλουσίας τελείωσε τον ημιτελικό με τους συμπατριώτες της από το πρώτο ημίχρονο σκοράροντας το 1-0 με τον Μπία στο 33΄, από ολοφάνερη θέση οφ σάιντ του σκόρερ πάντως και φτάνοντας στο δεύτερο και ενδεχομένως καθοριστικό γκολ με τον Μπάκα τρία λεπτά αργότερα.

Η Βαλένθια από την πλευρά της προσπάθησε στην επανάληψη, πίεσε προς το τέλος της αναμέτρησης αλλά ο Μπέτο ήταν «Κέρβερος», ταυτόχρονα όμως και τυχερός καθώς η κεφαλιά του Βάργκας στο 88ο λεπτό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του.

Σεβίλλη: Μπέτο, Φιγκέιρας, Παρέχα, Φάσιο, Φερνάντο Ναβάρο, Καρίσο, Μ'Μπιά, Ράκιτιτς, ΧΑ Ρέγες (59' Μαρίν), Βιτόλο (90' Ιμπόρα), Μπάκα (73' Γκαμεϊρό)

Βαλένθια: Γκουαΐτα, Ζοάο Περέιρα, Φουέγο, Ματιέ, Μπερνάτ (46' Γκαγιά), Ντάνι Παρέχο, Σεϊντού Κεϊτά, Φεγκουλί (74' Ζόνας), Καρτάμπια (57' Πιάτι), Εντουάρντο Βάργκας, Πάκο Αλκάθερ

ΔΕΥΤΕΡΑ 03.06.2024 02:16