ΤΡΙΤΗ 30.04.2024 10:49

Και τώρα τρέχουμε: Η Ελλάδα γκρέμισε στο 4ο δεκάλεπτο ό,τι έχτιζε - Ήττα 78-72 από τη Σλοβενία

03.09.2017 15:30

Με το καλάθι του Ράντολφ, η Σλοβενία πήγε στο μέγιστο +12 (25-13) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Όμως, η Ελλάδα δεν έχασε τη συγκέντρωσή της και προσέχοντας από τη μία στην άμυνα, αλλά και τροφοδοτώντας σωστά τους Πρίντεζη και Παππά στην επίθεση, ροκάνισε τη διαφορά (26-21), στα μισά. Η απάντηση του Κοκόσκοφ, ήταν να ρίξει ξανά στο παρκέ τον Ντράγκιτς, ο οποίος έκανε τη «ζημιά» για το νέο +9 (30-21). Αλλά και πάλι, οι Παπαπέτρου και Παππάς δεν άφησαν την κατάσταση να ξεφύγει (30-26), με την Εθνική μας να ήταν για τα καλά στο παιχνίδι και χάρη στις εξαιρετικές άμυνες του Παπαγιάννη (32-30). Με τον Ντόντσιτς, όμως, να είχε τον τελευταίο… λόγο στο πρώτο ημίχρονο και να στέλνει την Σλοβενία με το +5 (35-30) στα αποδυτήρια.

Άλλη Ελλάδα πάτησε στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο! Με ηρεμία και συγκέντρωση στην άμυνα και υπομονή στην επίθεση με καλή κυκλοφορία, η Εθνική μας έκανε ένα 0-9 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, πηγαίνοντας στο +4 (35-39). Η αντίδραση της Σλοβενίας ήρθε με τον Ράντολφ (38-39), με τους Παπαγιάννη και Σλούκα να στέλνουν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο +7 (38-45), αλλά τον Ντόντσιτς να κάνει εκ νέου τη… ζημιά (43-45). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με την Ελλάδα όμως όχι μόνο να διατηρείται μπροστά, αλλά να πηγαίνει ακόμη και στο +8 (48-56), στο ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα διαφύλαξαν το προβάδισμά τους και έτσι η λήξη της τρίτης περιόδου, τους βρήκε στο +6 (52-58).

Η Ελλάδα συντηρούσε το προβάδισμά της και στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο Ντράγκιτς έκανε ό,τι μπορούσε για να μην ξεφύγει η διαφορά (57-60), στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια, οι διεθνείς μας βιάστηκαν να παίξουν με τον χρόνο, κάνοντας μεγάλες και άστοχες επιθέσεις, με αποτέλεσμα να «κολλήσουν» και έτσι η Σλοβενία να παραμένει στο παιχνίδι (60-62). Εκεί, ήρθε ο Παππάς από τον πάγκο και έδωσε επιθετικές λύσεις (64-66), αλλά ο Ντόντσιτς είχε «ζεσταθεί» για τα καλά, με αποτέλεσμα να κάνει τεράστια ζημιά με το σκοράρισμα και τη δημιουργία του, δίνοντας στην ομάδα του Κοκόσκοφ το προβάδισμα (70-66), στα 3:00’’ πριν τη λήξη. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μίσσα δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, πλησιάζοντας στον πόντο (71-70), στο 1:30’’. Ωστόσο, ο Ντράγκιτς δεν είχε πει την τελευταία του… λέξη, στέλνοντας μόνος του την Σλοβενία στο +5 (75-70), στα 22’’. Αυτό, έκοψε κάθε ελπίδα για να διεκδικήσει το ματς η Εθνική μας και έτσι μοιραία γνώρισε την ήττα με το τελικό 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72

Πηγή: sport-fm.gr

ΤΡΙΤΗ 30.04.2024 10:48