ΣΑΒΒΑΤΟ 01.06.2024 08:25

Euro 2020: Η Ισπανία διέλυσε τη Σλοβακία και βγήκε... δεύτερη (Videos)

23.06.2021 21:17

Η Ισπανία διέλυσε με 5-0 την Σλοβακία, αλλά τελικά προκρίθηκε ως δεύτερη από τον όμιλο αφού η Σουηδία τελικά… λύγισε την Πολωνία με 3-2 και πέρασε αυτή ως πρώτη.

H Ισπανία μπήκε δυνατά στον αγώνα αλλά έχασε πέναλτι ο Μοράτα.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε που δεν εντυπωσίασε στις προηγούμενες αγωνιστικές κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με ένα αυτογκολ-«ποιημα» του Σλοβάκου τερματοφύλακα.

Το ημίχρονο βρήκε την Ισπανία, να προηγείται με 2-0 καθώς ο Λαπόρτε σημείωσε το γκολ στο 45+2′

Το δεύτερο ημίχρονο μονοπώλησε και πάλι η εθνική Ισπανίας που σημείωσε ακόμα τρία γκολ και κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Το 3ο γκολ της Ισπανίας:

Το 4ο γκολ της Ισπανίας:

Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ισπανίας κόντρα στην Σλοβακία δίνει ο Φεράν Τόρες, ο οποίος με το που μπήκε ως αλλαγή του Μοράτα σκόραρε ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 0-4.