ΔΕΥΤΕΡΑ 17.06.2024 08:11

Στέφανος Τσιτσιπάς: Έχασε στον τελικό του Ρότερνταμ (Videos)

13.02.2022 18:05

Δεν τα κατάφερε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον τελικό του ABN AMBRO του Ρότερνταμ.

Στον αντίποδα, ο Καναδός «έσπασε» τη δική του κακοδαιμονία, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο του στο tour μετά από οκτώ ήττες σε τελικούς.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε μονόλογο του Οζέ-Αλιασίμ, απέναντι σε έναν Τσιτσιπά που δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κάνενα σημείο.

Ο Καναδός έκανε break στο πρώτο γκέιμ του αγώνα και από κει και πέρα κράτησε άνετα το προβάδισμα, αφού δεν απειλήθηκε ποτέ στο σερβίς του, ενώ είχε ευκαιρίες να «σπάσει» ξανά το σερβίς του Ελληνα τενίστα. Δεν το χρειάστηκε στο πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 6-4, αλλά το έκανε με το ξεκίνημα και του δεύτερου σετ.

Ο “Tsitsifast” δεν μπόρεσε ποτέ να βρει ρυθμό, ο Οζέ-Αλιασίμ έπαιζε με τρομερή αυτοπεποίθηση και σιγουριά και ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς με ακόμη ένα break (4-1), για να φτάσει στο 6-2 και τη νίκη σε 1 ώρα και 17 λεπτά.

Τσιτσιπάς σε Αλιασίμ: «Εύχομαι να κερδίζεις τίτλους αλλά όχι όταν είμαι εγώ στο τουρνουά»

Σε δηλώσεις του ο Έλληνας τενίστας συνεχάρη τον Οζέ – Αλιασίμ και, μεταξύ άλλων, του είπε: «εύχομαι να κερδίζεις τίτλους αλλά όχι όταν είμαι εγώ στο τουρνουά», κάνοντας του θεατές να ξεσπάσουν σε γέλια.

Super League – Πολεμική ανακοίνωση Λαμίας: «Ντροπή σου Γκοτζίλα»

Άρης: Πέθανε από κορωνοϊό ο πρόεδρος, Θοδωρής Καρυπίδης

ΕΛ.ΑΣ.: Νέες έρευνες σε 10 γραφεία συνδέσμων οπαδών ομάδων στην Αττική – Οι 5 δεν είχαν άδεια λειτουργίας

ΔΕΥΤΕΡΑ 17.06.2024 08:10