ΠΕΜΠΤΗ 09.05.2024 01:34

Άλμπα – Παναθηναϊκός 85-99: Πρώτο διπλό στην Euroleague με φοβερό Μήτογλου

10.11.2023 23:32

Η χειμαρρώδης επίθεση του Παναθηναϊκού στα πρώτα 26 λεπτά του αγώνα και το «μαξιλαράκι» ασφαλείας των 17 πόντων (55-72) που «οικοδόμησαν» σε αυτό το διάστημα, χάρισαν στους «πράσινους» το πρώτο εφετινό «διπλό» τους στη Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 3-4.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 47-60, 70-82, 85-99

Με τον Παναθηναϊκό να βγάζει «φωτιές» στο κομμάτι της παραγωγικότητας και αξιοποιώντας στο έπακρο το εξαιρετικό passing game του, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ελέγξουν τον αγώνα, αλλά η αδύναμη άμυνα δεν τους επέτρεψε να «οικοδομήσουν» μία διψήφια διαφορά. Με πρωταγωνιστές του Μήτογλου (10π.) και Γκριγκόνις (8π.), το «τριφύλλι» ξέφυγε με νταμπλ σκορ στο 4΄ (6-12), ενώ στο 6΄ βρέθηκε στο +5 (11-16), το οποίο αύξησε στο 9΄ (21-27).

Ωστόσο, η αδράνεια στην περιφερειακή άμυνά του, επέτρεψε στην Άλμπα να βρει ρυθμό από τα 6,75 (4/5 τρίποντα) και να… σβήνει κάθε προσπάθεια του Παναθηναϊκού, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -1 (26-27).

Στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν συνεπείς στο κομμάτι της ευστοχίας (82,5% στο δίποντο, 66,7% στο τρίποντο), ο Βιλντόζα έδειχνε… αχόρταγος από την περιφέρεια (13π. με 4/4 τρίποντα) και με τον Μπαρτσερόφσκι κυρίαρχο κοντά στο καλάθι (11π.) απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-14 ξεφεύγοντας με +8 στο 15΄ (33-41).

Δύο «κολλητά» τρίποντα του Βιλντόζα απενεργοποίησαν την προσπάθεια αντίδρασης της Άλμπα (40-48 στο 17΄), ο Αργεντινός βρήκε και πάλι στόχο από την περιφέρεια, ο Γκραντ τον ακολούθησε και στο 19΄ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +14 (42-56), για να πάρει τη μέγιστη τιμή της στα 23΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου (44-60), πριν ο Μάτισετσκ απαντήσει στην εκπνοή από τα 6,75 για το 47-60 του εικοσαλέπτου.

Η άμυνα ζώνης της Άλμπα περιόρισε την παραγωγικότητα του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο και από το +17 (55-72) που βρέθηκαν οι «πράσινοι» στο 26΄, είδαν τους Γερμανούς να βρίσκουν ρυθμό από τα 6,75 και απαντώντας με σερί 8-0 να ρίχνουν την εις βάρος τους διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 27΄ (63-72). Ωστόσο, το «τριφύλλι» είδε τη γραμμή ψηλών του (Μήτογλου, Λεσόρ) να ανταποκρίνεται σε άμυνα και επίθεση, με τον Έλληνα φόργουορντ να βρίσκει στόχο στην εκπνοή της περιόδου και να διαμορφώνει το 70-82 στο 30.

Με τους Γερμανούς να επιμένουν στην άμυνα ζώνης, ο Παναθηναϊκός «κόλλησε» προσωρινά και πάλι στην επίθεση και δεχόμενος επιμέρους σκορ 8-2 επέτρεψε στην Άλμπα να απειλήσει και πάλι, μειώνοντας σε 78-84 στο 33΄. Ωστόσο, το τρίποντο του Γκριγκόνις στο 35΄ έδωσε ανάσα στους «πράσινους» (80-91), με την ψυχραιμία του Γκραντ να κρατάει τους «πράσινους» σε απόσταση ασφαλείας (78-88 στο 35΄). Την ίδια στιγμή η Άλμπα έχασε τη συγκέντρωση της, προχώρησε σε βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση και με τον Γκραντ αλάνθαστο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, ο Παναθηναϊκός δεν αγχώθηκε μέχρι το τελικό 85-99.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νέντοβιτς, Καρντούμ, Μπαένα

Οι συνθέσεις:

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ίσραελ Γκονθάλεθ): Μπράουν 17 (3), Πρόσιντα 13 (3), Γουέτζελ 8, Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2, Τόμας 6 (2), Ολίντι 8 (1), Σάμαρ, Κουμάτζι, Τίμαν 16, Μπιν 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
(Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα 13 (4), Μπαλτσερόφσκι 11, Σλούκας 13 (2), Γκραντ 7 (1), Ναν 6, Λεσόρ 8, Γκριγκόνις 16 (4), Μήτογλου 24 (2), Μαντζούκας.