ΤΕΤΑΡΤΗ 08.05.2024 05:16

Πόλο: 4η θέση για την εθνική στο Παγκόσμιων Νέων Ανδρών

17.06.2023 19:33

Χωρίς μετάλλια στις αποσκευές της θα επιστρέψει από το Οτοπένι της Ρουμανίας η εθνική υδατοσφαίρισης νέων ανδρών.

Εν τη απουσία του τιμωρημένου Νίκου Γκίλλα, οι έλληνες διεθνείς προσπάθησαν σχεδόν σε κάθε επίθεση να περάσουν τη μπάλα στα 2μ., χωρίς όμως επιτυχία. Ο Σπάχιτς κέρδισε δύο πέναλτι τα οποία αξιοποίησαν οι Γεωργαράς και Αλμύρας, αλλά αυτά ήταν τα μοναδικά γκολ της εθνικής στο πρώτο ημίχρονο. Ακίνδυνη από την περιφέρεια και με 0/4 στον παίκτη παραπάνω, η ελληνική ομάδα βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ (2-0, 4-1) και η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις ΗΠΑ να προηγούνται 6-2.

Στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου, η εθνική κέρδισε άλλο ένα πέναλτι, όμως αυτή τη φορά ο Πούρος «σημάδεψε» το δοκάρι, αμέσως μετά ο Μαντέλιους σε παίκτη παραπάνω «έγραψε» το 7-2 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Το συγκρότημα του Ηλία Μαχαίρα μείωσε δύο φορές στα τρία γκολ (7-4 και 9-6), αλλά δεν είχε τις δυνάμεις για κάτι παραπάνω.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική): 1-4, 1-2, 2-1, 2-4

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Καρακούρος, Μπουζαλάς, Κανδανολέων, Γεωργαράς 2, Αλμύρας 1, Καστρινάκης, Σιαμάς, Ανδρ. Μπιτσάκος, Χρ. Μπιτσάκος 1, Πούρος, Σπάχιτς 2, Λασκαρίδης, Ηλιόπουλος

ΗΠΑ (Τζακ Κότσουρ): Πράις, Τσ. Ντοντ 1, ΜακΦάρλαντ 1, Ουότσον 1, Λάιχτι 3, Κάρσον 1, Ρ. Ντοντ 2, Σνάιντερ, Μέριλ, Ρόου, Καστίγιο 1, Μαντέλιους 1, Τέμκιν

Καταγγελίες των Ιρλανδών για τις συνθήκες παραμονής τους στο γήπεδο (Videos)

Euro 2024: Νίκη της Εθνικής με 2-1 επί της Ιρλανδίας στα προκριματικά (Photos/Videos)

ΤΕΤΑΡΤΗ 08.05.2024 00:04