ΤΡΙΤΗ 07.05.2024 01:11

Πρωτάθλημα για δύο!

02.09.2013 07:14

Ένας σαρωτικός Ολυμπιακός κι ένας πειστικός ΠΑΟΚ φιλοδώρησαν με 9 γκολ (!) συνολικά Λεβαδειακό και Πανιώνιο αντίστοιχα κι επιβεβαίωσαν τις προβλέψεις που αναφέρουν πως θα είναι οι δύο βασικότεροι διεκδικητές για τον φετινό τίτλο της Σούπερ Λιγκ.

Λεβαδειακός (Λεμονής): Πρζιρόβσκι, Μουλόπουλος, Νικολακάκης, Γεωργίου, Μανόλο, Μαχαίρας, Λαμπρόπουλος (52’ Πετράτσι), Μάρτινς, Ορτέγκα (46’ Γιάντσης), Βασιλείου (77’ Μπούστο), Κονέ

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρο, Σαλίνο, Μπονγκ, Μανωλάς, Σιόβας, Μανιάτης, Σάμαρης, Κάμπελ (58’ Βάις), Φουστέρ, Ολαϊτάν (65’ Μήτρογλου), Σαβιόλα (73’ Ιμπαγάσα)

ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 4-1
Μετά από καλή εμφάνιση και με… μαέστρο τον Σλοβάκο Στοχ, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εύκολα τον Πανιώνιο με 4-1 και δήλωσε «παρών» στην μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Τα γκολ σημείωσαν οι Σαλπιγγίδης (31΄), Στοχ (54΄, 85΄ πέναλτι),  Κίτσιου (76΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε επίσης με πέναλτι ο Αραβίδης, στο 81ο λεπτό.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν σαφώς ανώτερη, επέβαλε γρήγορα το ρυθμό της και αφού αντιπαρήλθε χωρίς απώλειες δύο φάουλ του Μενδρινού που παραλίγο να αιφνιδιάσουν τον Χακόμπο, άνοιξαν το σκορ στο 31΄: από σέντρα του Λούκας ο Αθανασιάδης πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Σαλπιγγίδης έσπρωξε απλώς την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 54΄ ο ΠΑΟΚ διπλασίασε με ένα από τα γνωστά, πολύ δυνατά σουτ του Στοχ εκτός περιοχής, ενώ στο 76΄ ο Κίτσιου πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τα «ασπρόμαυρα» μετά από γύρισμα του Σλοβάκου.
Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μείωσε με πέναλτι του Αραβίδη στο 81΄, παράβαση που ο διαιτητής καταλόγισε για χέρι του Σαλπιγγίδη, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Στοχ έκανε το 4-1 με τον ίδιο τρόπο, σε μαρκάρισμα του Κούρντι πάνω στον ίδιο, δίνοντας εύρος στη νίκη της ομάδας του με εκτέλεση αλά… Πανένκα.

ΠΑΟΚ (Στέφενς): Χακόμπο, Σκόνδρας, Βίτορ, Κατσουράνης, Κίτσιου (89’ Κωνσταντινίδης), Κάτσε, Τζιόλης, Στοχ, Λούκας, Αθανασιάδης (79’ Νέτσιντ), Σαλπιγγίδης (87’ Βούκιτς)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παντέλης): Γιαννακόπουλος, Κούρος, Παντίδος, Λαμπρόπουλος, Κούρντι, Μητρόπουλος (84’ Ριβέρο), Καλτσάς (72’ Λάζνικ), Κολοβός, Μενδρινός, Ντούνης (58’ Καμπάνταης), Αραβίδης

Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης 2-0
Την πρώτη νίκη του στη φετινή Σούπερ Λίγκα πανηγύρισε στην Τρίπολη ο Αστέρας, που με αυτογκόλ του Δεληζήση στο 51ο λεπτό και τέρμα του Μπαράλες στο 90΄ επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης με 2-0, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.
Ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τους Αρκάδες να κάνουν «σεφτέ» στο φετινό πρωτάθλημα και να ανεβαίνουν στη βαθμολογία. Σε… κακό φεγγάρι ήταν η «ελαφρά ταξιαρχία».

Αστέρας Τρίπολης (Τσιώλης): Ερνάντεζ, Τσαμπούρης, Ζαραδούκας, Γκοϊάν, Κοντοές, Ουσέρο, Ζησόπουλος, Ντε Μπλάσις, Ναβάρο (86’ Γκρατσίνι), Μπακασέτας (46’ Καράσκο), Μπαράλες

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Παντελιάδης, Παπαζαχαρίας, Δεληζήσης, Άλβαρεζ, Κόρμπος (84’ Μπλάζεκ), Πετρόπουλος, Τσιλιγκίρης (76’ Μίνγκας), Γκουέλα, Καμαρά (54’ Έγκον)

Πανθρακικός-Παναιτωλικός 2-1
Πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος σημείωσε ο Πανθρακικός επί του Παναιτωλικού με 2-1 στην Κομοτηνή, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα, με γκολ των Τζάνη (13΄) και Ιγκόρ (45΄+). Για την ομάδα του Αγρινίου είχε ισοφαρίσει ο Θεοδωρίδης στο 32ο λεπτό.
Η… μέρα με τη νύχτα συγκριτικά με την εμφάνισή τους απέναντι στον ΠΑΟΚ οι Αγρινιώτες, που δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν εστίες κινδύνου μπροστά στην αντίπαλη εστία και ειδικά με τη συμπεριφορά τους τα τελευταία λεπτά έδειξαν συμβιβασμένοι με την ήττα.

Πανθρακικός (Μάντζιος): Κουτσόπουλος (44’ Σέρεμετ), Ντιόγκο, Μίκουλιτς, Παπαγεωργίου, Μπαϊκαρά, Λαδάκης, Ρομέου, Ζος, Κάσες (84’ Ζεκίνια), Τζάνης (65’ Χρήστου), Ιγκόρ

Παναιτωλικός (Χάβος): Ράφαελ, Γκάλο, Μελισσάς, Κούσας, Μπακάκης, Μπελόν (77’ Μύγας), Ζούνιορ (65’ Καλογέρης), Ιωάννου (55’ Σφακιανάκης), Θεοδωρίδης, Καμαρά, Μπόγιοβιτς

Εδώ μπορείτε να δείτε τι συνέβη στις αναμετρήσεις του Σαββάτου. Σήμερα ολοκληρώνεται η τρίτη αγωνιστική με τις αναμετρήσεις Ατρόμητος-Άρης (19:15) και ΟΦΗ-Πλατανιάς (21:30).