ΣΑΒΒΑΤΟ 04.05.2024 00:41

Κόκκινο το Κύπελλο στο μπάσκετ!

20.03.2016 16:14

Σε ένα ματς διαφήμιση, ο Ολυμπιακός σήκωσε το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας του στο γυναικείο μπάσκετ! Οι ερυθρόλευκες βρήκαν απέναντι τους έναν εκπληκτικό Παναθηναϊκό αλλά και σε μέτρια μέρα επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους (63-60).

Ο ολυμπιακός επέστρεψε από το -10 και κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του Παναθηναϊκού κατακτώντας το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία του και βάζοντας πλέον πλώρη για το νταμπλ. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του παρότι έχει το μισό μπάτζετ από τον Ολυμπιακό, κοίταξε στα μάτια για 40 λεπτά τον «αιώνιο» αντίπαλό του, ο οποίος τα τελευταία χρόνια – αποτελεί τη συνέχεια του Ελληνικού – κυριαρχεί στο γυναικείο μπάσκετ έχοντας σταθερό και ποιοτικό κορμό. Οι 9 από τις 12 παίκτριες παραμένουν υπό τις οδηγίες της Ελένης Καπογιάννης και από την σεζόν 2013-14 ως την φετινή έχει πάρει δύο σερί πρωταθλήματα και πλέον… τρίτωσε και το καλό των Κυπέλλων.

O Παναθηναϊκός «χτυπώντας» με την Ντέλβα  προηγήθηκε με 5-1 στο 2′, αλλά ο Ολυμπιακός με τρίποντα της Σταμάτη και της Κριστόφερσον ισοφάρισε γρήγορα (7-7, 3′). Το «τριφύλλι» παρότι η Ντέλβα είχε χρεωθεί με 2 φάουλ, έτρεξε σερί 4-0 με τις Παντέλη και Κυριακοπούλου (11-7, 4′).  Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 12-12, αλλά στη συνέχεια είχαν προβλήματα στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους, οι οποίες ξέφυγαν με 20-13 στο 9΄ κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (20-15).

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και στην δεύτερη περίοδο, καθώς… εγκλωβίζοντας την Τζόνσον στην άμυνά του διατήρησε σταθερά το προβάδισμα. Οι «πράσινες» μάλιστα έφτασαν μέχρι και το +10 (31-21, 16′). Ο Ολυμπιακός με τις Παπαμιχαήλ και Μπόνη μείωσε σε 31-25 (17′), το οποίο διατηρήθηκε ως το 19:56, όταν και η Καλέντζου με 2/2 βολές έγραψε το 33-25 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε σε απόσταση… αναπνοής (34-33, 22′) με τις Σταμάτη (5π.) και Κοσμά (3π.), ενώ στο 23′ πήρε το προβάδισμα με την Τζόνσον (34-35). Οι «ερυθρόλευκες» έφτασα ως το +4 (35-39, 24′), αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τις Καλέντζου και Λύμουρα (39-39, 27′). Ο Ολυμπιακός απάντησε τρέχοντας σερί 0-6 (39-45, 27.18), ενώ η συμπλήρωση των 30′ τον βρήκε να προηγείται με 43-48.

Ο Παναθηναϊκός στο 33′ έχασε την Ντέλβα με 5 φάουλ, αλλά ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε σε 48-48 με τρίποντο της Κυριακοπούλου. Η Σταμάτη απάντησε για το 48-51, ενώ οι Κυριακοπούλου και Χαλιβέρα με τον ίδιο τρόπο έγραψαν το 51-54 (36′). Η Χαλιβέρα κράτησε «όρθια» την ομάδα της που με καλάθι της Τζόνσον προηγήθηκε με 56-61 στο 38.10. Η Λύμουρα μείωσε σε 58-61 (38.30), ακολούθησαν εκατέρωθεν λάθη και η Χατζηνικολάου στο 38.31 ευστόχησε για το 58-63 δίνοντας σημαντικό πλεονέκτημα για να πάρει η ομάδα της τη νίκη, η οποία ήρθε με 60-63.

Η MVP: Η Σοφία Κυριακοπούλου με απανωτά τρίποντα ως το 36΄ επιχείρησε να… σκοτώσει τον Ολυμπιακό, αλλά η Τάνια Χαλιβέρα φρόντισε να οδηγήσει την ομάδα της στην κατάκτηση του τροπαίου.

Η Σκληρή: Η Λικέντρα Τζόνσον στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρνητική, αλλά στην τρίτη περίοδο ηγήθηκε της αντεπίθεσης του Ολυμπιακού και ανήμερα των γενεθλίων της αναδείχθηκε από την ΕΟΚ σε MVP του τελικού.

Η Αόρατη: Η Κεάνι Αλμπάνεζ σε 36:06 σημείωσε 4 πόντους (2/7 δ., 0/2τρ.) πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 2 λάθη.

Η Πεσμένη: Η Αναστασία Σλούκα πάτησε παρκέ μόλις για 2.17, αλλά δεν ήταν σε καλή ημέρα, καθώς δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα και πέρασε απαρατήρητη.

Η Γκέλα: Ο Ολυμπιακός είχε 10/19 βολές, αλλά η αστοχία του τελικά δεν του στοίχισε.

Η στιγμή: Η Χατζηνικολάου στο φινάλε της αναμέτρησης ευστόχησε από τα 5,5 μέτρα  για το 58-63 «κλειδώνοντας» τη νίκη της ομάδα της.

Η διαιτησία:  Στο Final Four σφύριξαν διαιτητές μεγάλης εμπειρίας για να ελέγξουν τους αγώνες και στον τελικό συμμετείχαν οι Κορομηλάς, Μητσόπουλος και Διαμαντής. Η διαιτησία τους ήταν ισορροπημένη, αλλά στο 33΄η Ντέλβα χρεώθηκε με 5ο φάουλ ύστερα από φλόπινγκ της Κοσμά. Το γεγονός αυτό έπαιξε αποφασιστικό ρόλο, καθώς άφησε χωρίς σέντερ τον Παναθηναϊκό για τα 8 τελευταία λεπτά, όπως λάθος ήταν και το 4ο φάουλ της Τζόνσον πάνω στην Κυριακοπούλου. Εκεί φάνηκε η διαφορά των δύο ομάδων στο βάθος του πάγκου τους.

Η εξέδρα: Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο δεν θύμισε σε τίποτα, όσα έγινα τα ξημερώματα, καθώς ο αγώνας  διεξήχθη σε αθλητικό πλαίσιο, με τους φίλους των Πειραιωτών κατά την διάρκεια της αναμέτρησης να κάνουν περισσότερο αισθητή την παρουσία τους.

Δεκάλεπτα: 20-15, 33-25, 43-48, 60-63.