ΠΕΜΠΤΗ 16.05.2024 15:34

Euro 2020: Πρώτη και καλύτερη στους «16» η Σουηδία, πρόωρος αποκλεισμός για την Πολωνία (Video)

23.06.2021 21:40

Πρώτη και καλύτερη! Με ηγέτη και σκόρερ τον Εμίλ Φόρσμπεργκ, η Σουηδία νίκησε με 3-2 την Πολωνία στην «Gazprom Arena» της Αγίας Πετρούπολης και πέρασε πανηγυρικά στους «16» του Euro 2020 ως πρώτη από τον 5ο όμιλο.

Ο Φόρσμπεργκ «χτύπησε» ξανά πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, μετά από ασίστ του νεοεισελθέντα, Κουλουσέφσκι (59΄) και παρότι ο Λεβαντόφσκι με το δεύτερο του γκολ στο τουρνουά μείωσε, ξαναέβαλε τους Πολωνούς στο ματς, στο 61΄.

To 2-0 από τη Σουηδία:

Την τεράστια κλάση του έδειξε για άλλη μια φορά ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος με ένα εκπληκτικό σουτ μείωσε σε 2-1 για την Πολωνία.

Ο κορυφαίος στράικερ του κόσμου «χτύπησε» ξανά στο 84΄, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και δίνοντας τεράστιο ενδιαφέρον στον αγώνα, καθώς με νίκη οι Πολωνοί θα περνούσαν στην επόμενη φάση.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Κλάεσον, έσβησε τα όνειρά τους, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Το συγκρότημα του Πάουλο Σόουζα αποκλείστηκε πρόωρα με μόλις μία ισοπαλία και δύο ήττες!

Ο Έμιλ Φόρσμπεργκ με τα δύο τέρματα που πέτυχε έχει σκοράρει τα 4 τελευταία της Εθνικής Σουηδίας σε τελική φάση μεγάλου τουρνουά. Τρία από αυτά στην τρέχουσα διοργάνωση, ενώ είχε βρει δίχτυα και στο Μουντιάλ του 2018 στο 1-0 επί της Ελβετίας.

Με τη νίκη της απέναντι στην Πολωνία, η σκανδιναβική ομάδα έφτασε τις 10 στα 12 τελευταία ματς απέναντι στους Πολωνούς (έχει ακόμη μία ισοπαλία και μόλις μία ήττα), μεταξύ των οποίων τα 6 τελευταία συνεχόμενα.

Euro 2020: Η Ισπανία διέλυσε τη Σλοβακία και βγήκε… δεύτερη (Videos)

Euro 2020: Αδιανόητο αυτογκόλ από τον Σλοβάκο τερματοφύλακα (Video)

Μονή Πετράκη: Ιερέας επιτέθηκε με βιτριόλι σε μητροπολίτες – Μεταφέρθηκαν σε νοσοκομείο (Video)