ΠΕΜΠΤΗ 16.05.2024 16:32

Euro 2020: Η Ισπανία διέλυσε τη Σλοβακία και βγήκε… δεύτερη (Videos)

23.06.2021 21:17
spain-euro

Η Ισπανία διέλυσε με 5-0 την Σλοβακία, αλλά τελικά προκρίθηκε ως δεύτερη από τον όμιλο αφού η Σουηδία τελικά… λύγισε την Πολωνία με 3-2 και πέρασε αυτή ως πρώτη.

Καρδιοχτύπια για τον όμιλο καθώς κατά τη διάρκεια του αγώνα η πρωτιά εναλλασσόταν ανάμεσα σε Ισπανία και Σουηδία. Σε ένα ματς που τα είχε όλα, από χαμένο πέναλτι μέχρι αυτογκόλ αλλά και πολλά γκολ, η Ισπανία θα αντιμετωπίσει τελικά την Κροατία στους «16» του Euro 2020.

H Ισπανία μπήκε δυνατά στον αγώνα αλλά έχασε πέναλτι ο Μοράτα.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε που δεν εντυπωσίασε στις προηγούμενες αγωνιστικές κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με ένα αυτογκολ-«ποιημα» του Σλοβάκου τερματοφύλακα.

Το ημίχρονο βρήκε την Ισπανία, να προηγείται με 2-0 καθώς ο Λαπόρτε σημείωσε το γκολ στο 45+2′

Το δεύτερο ημίχρονο μονοπώλησε και πάλι η εθνική Ισπανίας που σημείωσε ακόμα τρία γκολ και κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Το 3ο γκολ της Ισπανίας:

Το 4ο γκολ της Ισπανίας:

Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ισπανίας κόντρα στην Σλοβακία δίνει ο Φεράν Τόρες, ο οποίος με το που μπήκε ως αλλαγή του Μοράτα σκόραρε ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 0-4.