ΤΕΤΑΡΤΗ 15.05.2024 01:49

Μουντομπάσκετ: Ο Ντόντσιτς... εκτέλεσε τη Βενεζουέλα με 100-85

26.08.2023 20:36

Νικηφόρο «ποδαρικό» στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ έκανε η Σλοβενία…

Σλοβενία και Βενεζουέλα… αντάλλασσαν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βαλκάνιοι πήραν την πρωτοπορία στο σκορ, χωρίς, ωστόσο να καταφέρουν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας.

Η Βενεζουέλα μείωσε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου σε 58-55, ωστόσο αυτή ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκε τόσο κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια η Σλοβενία «άνοιξε» τη διαφορά, έφτασε στη έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου το υπέρ της προβάδισμα μέχρι και το +19 (82-63) και πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα….

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 56-51, 87-63, 100-85.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη), Κάλιτς (Καναδάς), Λίσκα (Πολωνία)

Οι συνθέσεις:

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλεξάντερ Σέκουλιτς): Σάμαρ, Νίκολιτς 8 (2), Κλέμεν Πρέπελιτς 18 (3), Τόμπι 21 (3), Μπλάζιτς 4, Χρόβατ, Ντίμετς 2, Ντράγκιτς 2, Μπίνε Πρέπελιτς 5, Τσέμπασεκ 3 (1), Ντόντσιτς 37 (2).

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ (Φερνάντο Ντούρο): Βάργκας 5 (1), Σόχο 16 (4), Σαμόρα 12 (4), Κουμπιλάν 3 (1), Τσούριο 5 (1), Ρουίς 3, Γκρατερόλ 2, Γκιγέντ 12 (1), Σιφόντες, Καρέρα 10 (1), Ματεράν 11 (3), Κολμενάρες 6.

Γιατί αγαπάμε τον Μίλτο Τεντόγλου; – Οι viral μορφασμοί (Photos & Videos)

Μουντομπάσκετ: Συνέτριψε με 100 – 59 το Ιράν η «σελεσάο»

Ιτούδης: «Το χειρότερο είναι να νομίσουμε ότι έχουμε κατακτήσει τον κόσμο με αυτή τη νίκη»

ΤΕΤΑΡΤΗ 15.05.2024 01:20