ΣΑΒΒΑΤΟ 04.05.2024 07:04

Αποστολή «Φιλιππίνες» εξετελέσθη!

31.08.2014 20:03

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Εθνική μας στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας, επικρατώντας αυτή την φορά των Φιλιππινών με 82-70.

Πρωταγωνιστής ο Γιώργος Πρίντεζης με 25 πόντους που έκανε ατομικό ρεκόρ με τη «γαλανόλευκη», ενώ ο Μπουρούσης τελείωσε το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ (12 π., 11ρ.)

Η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, συντηρούσε διψήφια διαφορά 10-12 πόντων και σε γενικές γραμμές δεν κινδύνευσε από την αντίπαλό της.

Με το Πρίντεζη να πετυχαίνει 10 πόντους, η «γαλανόλευκη» πήρε κεφάλι στο σκορ από την πρώτη περίοδο κι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 37-27.

Η εθνική πάτησε… γκάζι στο δεύτερο μέρος και «χτυπώντας» στον αιφνιδιασμό κατάφερε να πάρει διαφορά 16 πόντων (54-38) περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Καταλυτική η παρουσία του Νικ Καλάθη στο διάστημα αυτό, καθώς ο πλέι μέικερ του Μέμφις βοήθησε πολύ στην οργάνωση του παιχνιδιού, αλλά κυρίως «έτρεξε» στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας έξι διαδοχικούς πόντους.

Οι αξιόμαχοι Ασιάτες κατέβασαν τη διαφορά στο -10 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά με το τρίποντο του Βασιλειάδη το σκορ έγινε 65-50 περίπου 6.30 πριν τη λήξη. Οι διεθνείς δεν έδειξαν καμία διάθεση χαλάρωσης κι έφτασαν σε μία άνετη σχετικά νίκη

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου που συμμετέχει και η Ελλάδα, ξεχώρισε η νίκη της Κροατίας επί της Αργεντινής με 90-85, ενώ η Σενεγάλη επικράτησε του Πουέρτο Ρίκο με 82-75.

Αύριο το βράδυ στις 9 η εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει το Πουέρτο Ρίκο.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-37, 45-58, 70-82.

ΣΑΒΒΑΤΟ 04.05.2024 02:31