ΔΕΥΤΕΡΑ 29.04.2024 02:33

Στους «4» του Challenge Cup ο Ολυμπιακός!

27.02.2018 19:07

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη μεγάλη νίκη στην Ελβετία στο πρώτο ματς, οι ερυθρόλευκες επιβλήθηκαν 3-0 σετ της Πφέφινγκεν στο κλειστό του Ρέντη και προχώρησαν για δεύτερη σερί φορά στα ημιτελικά του θεσμού.

Η πρόκριση ήρθε με ιδιαίτερη άνεση για τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάσεβιτς. Ενδεικτικό είναι ότι το πρώτο σετ τελείωσε 25-4 (!) υπέρ των ερυθρόλευκων, που δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του ματς.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός πήρε νωρίς προβάδισμα έξι πόντων (10-4), όμως ένα σερί των Ελβετίδων μείωσε σε 11-10. Οι ερυθρόλευκες απάντησαν με δικό τους σερί τεσσάρων πόντων (15-10) και διατήρησε μέχρι τέλους την κυριαρχία που οδήγησε στο 2-1 με 25-18.

Με την κατάκτηση του δεύτερου σετ η πρόκριση «κλείδωσε» για τα κορίτσια του Κοβέτσεβιτς, που έπαιξαν χωρίς άγχος στο τρίτο σετ και καθάρισαν το ματς με 25-20.

Κορυφαία για τις ερυθρόλευκες ήταν -για ένα ακόμα ματς- η Χίπε με 10 πόντους, ενώ σε καλή μέρα βρέθηκε και η Πολ με 14.

Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι Κράσνονταρ-Οστράβα, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα μετά τη νίκη τους με 3-1 στο πρώτο ματς.

Τα σετ: 25-4, 25-18, 25-20.

ΔΕΥΤΕΡΑ 29.04.2024 01:09