ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26.04.2024 05:57

Από μικρές στα (χρυσά) βάσανα!

09.09.2013 05:19
Από μικρές στα (χρυσά) βάσανα! - Media

Το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Κωνσταντινούπολης κατέκτησε η Εθνική ομάδα πόλο των Νεανίδων, παίρνοντας τη νίκη στον τελικό απέναντι στην Ισπανία με 8-5.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να ολοκληρώσει το ημίχρονο προηγούμενη με 4-2, ενώ τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τρίτο οκτάλεπτο παρά την πίεση των «φούριας ρόχας». Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα δύο γκολ, τα πράγματα ήταν εύκολα για τις παίκτριες του Γιώργου Μορφέση που έφτασαν εύκολα στο τελικό 8-5, χαρίζοντας στο ελληνικό πόλο μία ακόμα μεγάλη επιτυχία.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-1, 2-2, 2-1

Τα γκολ της ελληνικής ομάδας: Β. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 1, Ε. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Καλογεράκου 2

Τα γκολ των Ισπανίδων: Αμπεγιάν Βάγιε 1, Γκονθάλεθ Λόπεθ 3, Τριβίνο Γκονθάλεθ 1

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26.04.2024 01:50