ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26.04.2024 08:51

Πρόωρη και άδοξη επιστροφή…

16.09.2013 15:14
Πρόωρη και άδοξη επιστροφή... - Media

Οι διεθνείς μας πάλεψαν, έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν παρά τους τραυματισμούς, την ατυχία και την κούραση, αλλά τελικά ηττήθηκαν από την Κροατία με 92-88 μετά από δύο (!) παρατάσεις και έτσι αποχαιρετούν το Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.

Ο Νίκος Ζήσης, ο οποίος έστειλε την Ελλάδα στην παράταση με δικό του τρίποντο, ήταν και ο μοιραίος παίκτης χάνοντας κρίσιμο λέι απ στο φινάλε της πρώτης παράτασης.

Εκτός από την κακή πορεία στη Σλοβενία, η Εθνική μας επιστρέφει στα πάτρια εδάφη και χωρίς σίγουρη θέση στο Μουντομπάσκετ του 2014 που θα γίνει στην Ισπανία και θα πρέπει να περιμένει τα… κέφια της FIBA προκειμένου να πάρει μια από τις τέσσερις wild cards που θα της δώσουν το δικαίωμα συμμετοχής.

Οι Ζήσης, Σπανούλης, Μπράμος, Πρίντεζης, Μπουρούσης ξεκίνησαν το παιχνίδι για την Ελλάδα. Παρά τις καλές άμυνες στο ξεκίνημα, ο Σιμόν ήταν αυτός που έβαλε σε θέση οδηγού την Κροατία με τρίποντο (3-0). Με όπλο την καλή τους άμυνα και τον Μπουρούση να έχει μπει "ζεστός", οι παίκτες του Τρινκιέρι πέρασαν μπροστά (5-7), όμως η ομάδα του Ρέπεσα απάντησε με σερί 6-0 για το 11-7. Ακολούθησε επιμέρους 10-3 για τη «γαλανόλευκη» (17-14) με πρωταγωνιστή τον Μπράμος, με τον Ντρέιπερ να μειώνει από την περιφέρεια για τους Κροάτες (16-17) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ντρέιπερ συνέχισε να "πυροβολεί" στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 9 συνεχόμενους δικούς του πόντους , η Κροατία πήρε το προβάδισμα με 25-21.
Παρά το (σύνηθες) πρόβλημα στα ριμπάουντ και την γενικότερη αστοχία τους οι διεθνείς μας με σερί 7-0 ξαναπέρασαν μπροστά (27-32). Η επιστροφή του Μπογκντάνοβιτς στο παρκέ έκανε το σκορ 34-33, ενώ στο φινάλε ο Τόμιτς έστειλε στα αποδυτήρια τους Κροάτες με μικρό προβάδισμα (36-34).

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Μπουρούση ακόμα… ορεξάτο και τον Φώτση να μπαίνει για πρώτη φορά και να δίνει πολύτιμες βοήθειες στα μαρκαρίσματα. Έτσι η Εθνική δεν άργησε να ξαναβρεθεί μπροστά στο σκορ με 38-41. Τότε ήταν που "ξύπνησε" ο Τόμιτς, ο οποίος με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ έβαλε… στα καλάθια τους Έλληνες πάικτες με το σκορ να φτάνει στο +6 για τους Κροάτες (49-43). Η Εθνική δεν το έβαλε κάτω και, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 7-2, ολοκλήρωσε την περίοδο όντας πίσω στο σκορ με έναν πόντο (51-50, μετά από εξαιρετικό καλάθι του Ούκιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Οι συνεχείς εναλλαγές στο σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου μαρτυρούν το πόσο ήθελαν και οι δύο ομάδες τη νίκη. Πρόβλημα για την Εθνική με τον Σπανούλη να χρεώνεται 6’54’’ πριν το φινάλε με το τέταρτό του φάουλ, ενώ όταν ο Τρινκιέρι έβγαλε τον Μπουρούση κι έβαλε τον Φώτση σε θέση σέντερ, ο Ζόριτς βρήκε την ευκαιρία και με δύο δικά του καλάθια έγραψε το 62-59.  Ο Kill Bill ισοφάρισε σε 65-65, όμως το καθαρό μυαλό στην επίθεση έλειψε στα τελευταία λεπτά, με τους Κροάτες να ξεφεύγουν με 69-65 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Ο Μπουρούσης μείωσε σε 69-67, στη φάση που ακολούθησε όμως ο Τόμιτς μάζεψε το ριμπάουντ από το χαμένο σουτ του Ούκιτς και ευστοχώντας σε μία βολή έκανε 70-67. Εκεί ήταν που εμφανίστηκε ο Νίκος Ζήσης και με τρίποντο-μαχαιριά ισοφάρισε σε 70-70  εννέα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Τρινκιέρι επέλεξε να μην γίνει φάουλ και η καλή άμυνα του Φώτση στον Ούκιτς έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση, η Ελλάδα έχασε τον αρχηγό της τον Σπανούλη με 5 φάουλ στα τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και πήρε πόντους από τους Ζήση και Καϊμακόγλου που έκαναν το σκορ 74-77. Ωστόσο, ο Μπογκντάνοβιτς ισοφάρισε σε 77-77 στα 25'' πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση, ο Ζήσης ροκάνισε το χρόνο πήγε στο φινάλε στο λέι απ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι με το παιχνίδι να οδηγείται σε δεύτερη παράταση (77-77).

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, η Κροατία βρέθηκε στο +7 (86-79), στα δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ακολούθησε σερί 7-0 από τους διεθνείς με το οποίο ισοφάρισαν σε 86-86 στο 1.30'' για τη λήξη. Εκεί όμως ο Μπογκντάνοβιτς πήρε… πάνω του την κατάσταση και, ευστοχώντας σε δύο βολές έστειλε ξανά τη διαφορά στο +4, με τον χρόνο να μην αρκεί για τους διεθνείς μας να κάνουν την ανατροπή και την κόρνα της γραμματείας να βρίσκει το ταμπλό να γράφει 92-88.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-34, 51-50, 70-70(κ.α.), 77-77 (α'παρ.), 92-88

Κροατία (Γιασμίν Ρέπεσα): Τόμιτς 15 (12 ριμπάουντ), Άντριτς 6, Ντρέιπερ 13, Μπογκντάνοβιτς 22, Σάριτς 3, Ρούντεζ 8, Ούκιτς 14, Σίμον 5 (6 ριμπάουντ), Μάρκοτα, Μ. Ντέλας, Ζόριτς 6, Α. Ντέλας.

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 21 (9 ριμπάουντ), Ζήσης 14, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 1, Φώτσης, Καββαδάς 8, Καϊμακόγλου 14, Μπράμος 7, Πρίντεζης