ΤΕΤΑΡΤΗ 24.04.2024 12:46

Στον τελικό η Γαλλία – Απέκλεισε το Βέλγιο με 1-0

10.07.2018 19:54
Στον τελικό η Γαλλία - Απέκλεισε το Βέλγιο με 1-0 - Media

Δώδεκα χρόνια μετά τον «μοιραίο» τελικό του Ολυμπιακού Σταδίου στο Βερολίνο, που σημαδεύτηκε από την κουτουλιά του Ζιντάν στον Ματεράτσι, η Γαλλία βρίσκεται και πάλι σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού υπέταξε το Βέλγιο στον μικρό τελικό με 1-0 και τώρα περιμένει τον αντίπαλό της από τον άλλο ημιτελικό μεταξύ της Αγγλίας και της Κροατίας.

Το χρυσό γκολ για τους «μπλε» πέτυχε ο αμυντικός της Ουμτιτί σε μια στατική φάση στο 51ο λεπτό, όπου «πήρε παραμάζωμα» όλη τη βελγική άμυνα και με κεφαλία νίκησε τον Κουρτουά.

Ο αγώνας, πάντως, είχε αρκετές συγκινήσεις και ένα μεγαλοπρεπές «όχι» του Γιορίς στο πρώτο ημίχρονο σε σουτ του Αλντερβάιρελντ.