EuroLeague: Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 76-89 – Άνετο βράδυ στο Βελιγράδι

20.03.2024 23:19
MPAKSET
Eurokinissi

Με μεγάλη ευκολία ο Παναθηναϊκός νίκησε στο Βελιγράδι 89-76 τον Ερυθρό Αστέρα και «σκαρφάλωσε» 3ος στην Euroleague, εκμεταλλευόμενος την ήττα της Μονακό. Οι «πράσινοι» είχαν 12/21 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 11-7, με τους 9 πόντους να έρχονται από τον Μήτογλου. Με νέα τρίποντα από τους Γκριγκόνις, Μήτογλου και Σλούκα, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 20-11. Με τον Τεόντοσιτς να δίνει ενέργεια, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 20-23, αλλά ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (29-20) με άλλα δυο τρίποντα από τους Σλούκα και Ναν. Ο ΠΑΟ είχε στην α’ περίοδο 7/9 τρίποντα!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε το ίδιο δυνατά και πήγε στο 43-30 στα μέσα της β’ περιόδου. Οι Σέρβοι έριξαν κάπως τη διαφορά (37-46) και ο Μπολομπόι έκανε το 39-46, με τον Αταμάν να παίρνει αμέσως τάιμ άουτ. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων (39-49). Σκορ ημιχρόνου 41-51, με τους «πράσινους» να έχουν 9/13 τρίποντα.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και πλησίασε σε 46-53. Τρίποντο του Μήτογλου και κάρφωμα του Λεσόρ κράτησαν σε θέση ισχύος τον ΠΑΟ (46-58). Παρά τις προσπάθειες των Σέρβων, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και στο 30’ είχε προβάδισμα 14 πόντων (56-70).

Κάθε φορά που μείωναν οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο, οι «πράσινοι» απαντούσαν απ’ την περιφέρεια (με τρίποντο του Σλούκα το 59-73, παρομοίως με Γκραντ το 65-76). Η νίκη ήρθε με 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89

Euroleague: Η Εφές έκοψε τη… φόρα του Ολυμπιακού – Ήττα με 85-72 για τους «ερυθρόλευκους»

ΚΥΡΙΑΚΗ 05.05.2024 22:34