25/09/2018 19:05:54

Αυτές είναι οι υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Αυτές είναι οι υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου - Media

Στην τελική ευθεία  για τη μεγάλη βραδιά της απονομής μπαίνουν από σήμερα  τα   ΒΡΑΒΕΙΑ 2016 της  Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου με την ανακοίνωση των υποψηφιοτήτων,  κατά την καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου. 

Η έβδομη απονομή θα γίνει τη Δευτέρα 28 Μαρτίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση.

Στην τελετή απονομής των Βραβείων, φέτος,  τη σκηνοθεσία και τα κείμενα έχει αναλάβει ο Νίκος Σούλης  με την δημιουργική  ομάδα του, τα  φώτα η Κατερίνα Μαραγκουδάκη, ενώ  οι παρουσιαστές της βραδιάς θα είναι ο Γιώργος Νανούρης και η Λένα Παπαληγούρα.

Μια ξεχωριστή προσωπικότητα θα είναι η επίσημη προσκεκλημένη της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου τη βραδιά της απονομής. Η  Αγγλίδα ηθοποιός Βανέσα Ρεντγκρέιβ, διεθνώς αναγνωρισμένη για την μεγάλη καριέρα και το έργο της αλλά και για  την προσφορά της ως ακτιβίστρια, ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη και δραστήρια τελευταία απέναντι στο δράμα των προσφύγων.

Οι υποψηφιότητες:

 

Βραβείο Ειδικών Εφέ και  Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 – Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen

2. Interruption – Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης

3. The Republic – Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος

_____________________________________________________

Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι:

1. Ουζερί Τσιτσάνης – Ναμπίλ Σαλαμέ

2. Τετάρτη 04:45 – Στέλλα Καραπούλιου

3. Chevalier Εύη Ζαφειροπούλου

4.- Interruption – Anne-Valerie Chiabaut

 

____________________________________________

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 – Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren

2. Chevalier – Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης

3. Interruption – Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης, Herve Buirette

________________________________________

Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

1. Ουζερί Τσιτσάνης - Άννα Μαχαιριανάκη

2. Τετάρτη 04:45 – Άλκηστη Μάμαλη

3. Interruption – Zorana Meic, Εύα Γουλάκου

________________________________________________

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Ένας Άλλος Κόσμος – Γιώργος Γεωργίου

2. Ουζερί Τσιτσάνης – Αντώνης Χαλκιάς

3. Τετάρτη 04:45 – Σπύρος Λάσκαρης

4.- Interruption – Σπύρος Λάσκαρης

______________________________________________

 

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:

1. Αρκαδία Χαίρε – Κωνσταντίνος Βήτα

2. Σύμπτωμα – Coti C.

3. Τετάρτη 04:45 – Γιάννης Βεσλεμές (Felizol)

____________________________________

Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

1. Αρκαδία Χαίρε – Ιωάννα Σπηλιοπούλου

2. Τετάρτη 04:45 – Λάμπης Χαραλαμπίδης

3. Chevalier Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson

4.-  Interruption Γιάννης Χαλκιαδάκης

_____________________________________

 

Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Καύσωνας – Γιώργος Αρβανίτης

2. Τετάρτη 04:45 – Χρήστος Καραμάνης

3. Invisible – Γιάννης Φώτου

________________________________________

 

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Ουζερί Τσιτσάνης – Βασιλική Τρουφάκου

2. Interruption – Αλεξία Καλτσίκη

3. Invisible – Κόρα Καρβούνη

________________________________

 

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Ένας Άλλος Κόσμος – Μηνάς Χατζησάββας

2. Ουζερί Τσιτσάνης – Αντρέας Κωνσταντίνου

3. Τετάρτη 04:45 – Δημήτρης Τζουμάκης

_______________________________________

 

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Ένας Άλλος Κόσμος – Μαρία Καβογιάννη

2. Silent – Κίκα Γεωργίου

3. Smac – Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη

_________________________________________________

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Ουζερί Τσιτσάνης – Χάρης Φραγκούλης

2. Τετάρτη 04:45 – Στέλιος Μάινας

3. Invisible – Γιάννης Στάνκογλου

_________________________________________

 

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου

2. Chevalier – Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη

3. Interruption – Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος

4.- Invisible – Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής

5.- Smac – Ηλίας Δημητρίου

__________________________________________

 

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:

1. Καύσωνας – Joyce A. Nashawati

2. Interruption – Γιώργος Ζώης

3.  Erotica, Exotica, etc… - Ευαγγελία Κρανιώτη

________________________________________

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου

2. Chevalier Αθηνά Τσαγγάρη

 

3. Invisible – Δημήτρης Αθανίτης

4.- Smac – Ηλίας Δημητρίου

______________________________________

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

  1. Ο Σπόρος – Ιφιγένεια Κοτσώνη
  2. Το Σύκο – Νικόλας Κολοβός
  3. Dreamtoy – Χρήστος Χουλιάρας
  4. Joanna – Παναγιώτης Φαφούτης
  5. Simon Says – Νίκος Τσεμπερόπουλος
  6. 4η Μαρτίου  - Δημήτρης Νάκος

______________________________________

Βραβείο Ταινίας  Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

1. Αρκαδία Χαίρε – Φίλιππος Κουτσαφτής

2. Erotica, Exotica, etc – Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη

3. The Longest Run – Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου

_____________________________________________

 

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 – Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος

2. Invisible – Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης

3. Smac – Ηλίας Δημητρίου

4. Ένας Άλλος Κόσμος – Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης

5. Chevalier – Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη

ΣΧΟΛΙΑ

Το "Π" σέβεται όλες τις απόψεις, αλλά διατηρεί το δικαίωμά του να μην αναρτά υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Τα σχόλια απηχούν αποκλειστικά τις απόψεις των αναγνωστών.