ΔΕΥΤΕΡΑ 29.04.2024 00:37

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την Μπολόνια απέναντι στη Βίρτους – Ο… buzzer Ναν τον κράτησε στη 2η θέση

29.03.2024 23:41
panathinaikos mpolonia 098- new

Με… παίκτη της τελευταίας στιγμής τον Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός πήρε ακόμη ένα τεράστιο «διπλό», αυτή τη φορά στην Μπολόνια και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της κατάταξης, «αγκαλιά» με το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 81-79 της Βίρτους, για την 32η αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 21-11 (υπερισχύουν στην τριπλή ισοβαθμία με Μονακό και Μπαρτσελόνα). Στον αντίποδα, οι Ιταλοί υπέστησαν την πέμπτη διαδοχική ήττα τους, υποχώρησαν στο 17-15 και πλέον δυσκολεύει το όνειρο της εξάδας και της απευθείας πρόκρισης στα πλέι οφ (παρέμειναν στην 8η θέση).

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε στο πρώτο ημίχρονο τη Βίρτους Μπολόνια, με το χαμηλό σχήμα με τα τρία γκαρντ (Σλούκας, Ναν, Γκραντ) να αποδίδει τα μέγιστα και να εξασφαλίζει, σε συνδυασμό με την ευστοχία από τα 6,75, μία διαφορά 17 πόντων στο 13΄ (19-36). Οι «πράσινοι» παρέμειναν σε πλεονεκτική θέση μέχρι το πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο κόλλησαν στον αμυντικό… βάλτο των Ιταλών, υπέπεσαν σε πολλά λάθη και με το μακρινό σουτ να τους έχει εγκαταλείψει είδαν τους γηπεδούχους να… προσπερνάνε στο 38΄ με 76-74. Η ψυχραιμία όμως αρχικά του Γκριγκόνις και στην εκπνοή του Ναν χάρισαν στο «τριφύλλι» ένα ηρωικό «διπλό»!

Νωρίτερα, ο Κώστας Σλούκας είχε πραγματοποιήσει ακόμη μία αρχηγική εμφάνιση με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Τζέριαν Γκραντ είχε δώσει την ώθηση στο πρώτο δεκάλεπτο, τελειώνοντας τον αγώνα με 13 πόντους. Στους 12 σταμάτησε το «κρύο αίμα», Μάριους Γκριγκόνις, ενώ ο MVP του αγώνα, Κέντρικ Ναν, ολοκλήρωσε με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και φυσικά το νικητήριο καλάθι όταν η μπάλα… έκαιγε.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 39-51, 59-65, 79-81

Με την «πράσινη» άμυνα να κρατάει τη Βίρτους κάτω από τους 20 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, τον Γκραντ να οδηγεί την επίθεση με 13 πόντους και τον Σλούκα να διακρίνεται και στα αμυντικά καθήκοντά του (8π.), ο Παναθηναϊκός των 6/7 σουτ από τα 6,75, ανέβασε με το… καλησπέρα στροφές και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +12 (16-28).

Δίχως να κατεβάσει ταχύτητα, το σύνολο του Εργκίν Αταμάν συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο παρκέ και στο 13΄ ξέφυγε με 17 πόντους (19-36), πριν η Βίρτους κυριαρχήσει στα επιθετικά ριμπάουντ και με δεύτερες ευκαιρίες μαζέψει τη διαφορά στους 11 πόντους (37-48) στο 19΄. Ωστόσο, οι Σλούκας και Μήτογλου κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας τους «πράσινους» μέχρι το ημίχρονο (39-51).

Από τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως, φάνηκαν οι αμυντικές διαθέσεις της Βίρτους, η οποία απάντησε με επιμέρους σκορ 10-4 για το 49-55 στο 25΄, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε χάσει την επιθετική ορμή του, απόρροια της αστοχίας του. Οι Μπελινέλι και Σενγκέλια συνέχισαν να εκτελούν από μέση και μακρινή απόσταση και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο σε απειλητική θέση (59-65).

Με τον Γεωργιανό σέντερ να εκτελεί από τα 6,75 και τον Μίκι να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση κοντά στο καλάθι, η Βίρτους μείωσε σε απόσταση αναπνοής στο 31΄ (64-65), ενώ στο 35΄ ισοφάρισε σε 69-69. Οι Σλούκας και Ναν συνέχισαν να παλεύουν να κρατήσουν όρθιο τον Παναθηναϊκό. Με βολές του Σενγκέλια, η Βίρτους προσπέρασε με 71-69, αλλά το προσωπικό σερί 5-0 του Ναν χάρισε και πάλι το προβάδισμα στο «τριφύλλι» (71-74 στο 37΄). Ο Μπελινέλι όμως επέμενε και στο 38΄, οι Ιταλοί βρέθηκαν και πάλι μπροστά στο σκορ με 76-74. Ο Σλούκας με back to back άμυνες ισοφάρισε σε 76-76, ενώ ο Ντόμπριτς έγραψε από τα 6,75 το 79-76 στα 51΄΄ για τη λήξη. Ο Γκριγκόνις όμως πήρε πολύτιμο γκολ-φάουλ στα 32΄΄ (79-79), με τον Λούντμπεργκ να αστοχεί στο κρισιμότερο σημείο και τον Ναν στην εκπνοή να υπογράφει το «διπλό» (79-81).

Φασούλας: Διαφωνεί με την ανακήρυξη του Βασιλακόπουλου σε επίτιμο πρόεδρο της ΕΟΚ – «Μόνο ο Γκάλης σε αυτή τη θέση»