ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 03.05.2024 20:22

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Αποκλείστηκε η Σάκκαρη – Έχασε 2-1 από τη Σβιτολίνα

27.07.2021 11:16
sakkari

Πάλεψε γενναία η Μαρία Σάκκαρη, αλλά υποκλίθηκε στα… σημεία με την Ελίνα Σβιτολίνα (Ουκρανία, Νο «6») με 2-1 σετ.

Η Ουκρανή Ελίνα Σβιτόλινα έβαλε τέλος στο όνειρο του βάθρου και του μεταλλίου για την Μαρία Σάκκαρη, καθώς την κέρδισε στον 3ο γύρο με 2-1 σετ (5-7, 6-3, 6-4).

Η Μαρία Σάκκαρη αν και βρέθηκε πίσω στο πρώτο σετ με 0-3 και 1-4 έκανε δυναμική επιστροφή καθώς γύρισε το ματς παίρνοντας κεφάλι στα games με 5-4 και τελικά βγήκε νικήτρια μετά από σκληρή μάχη με 7-5 παίρνοντας το πρώτο σετ (1-0).

Η Σβιτόλινα πρόβαλλε σθεναρή αντίσταση στο δεύτερο σετ και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στην Ελληνίδα πρωταθλήτρια. Η Ουκρανή τενίστρια κατέκτησε το δεύτερο σετ με 6-3 και το ματς έγινε ντέρμπι.

Η Μαρία ξεκίνησε με το δεξί στο τρίτο και πλέον καθοριστικό σετ, όμως η Σβιτόλινα γύρισε γρήγορα τα games και προηγήθηκε με 3-1. Η Σάκκαρη έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 3-3.

Η Ουκρανή ωστόσο συνέχισε και πήρε προβάδισμα με 5-3 και τελικά έφτασε στη νίκη με 6-4 κάνοντας το 2-1 με ανατροπή.

Νέα γκάφα Καρμοίρη στην ΕΡΤ: «Όταν είναι σχιστά τα μάτια πώς παρακολουθούν το μπαλάκι;»

Ολυμπιακοί αγώνες 2020: Γιατί ο Τσιτσιπάς και η Σάκκαρη αγωνίστηκαν χωρίς το εθνόσημο;

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 03.05.2024 20:20