ΔΕΥΤΕΡΑ 29.04.2024 04:38

Στέφανος Τσιτσιπάς: Στα ημιτελικά του Stockholm Open, νίκησε με 2-0 τον Ίμερ (Videos)

21.10.2022 21:15
tsitsipas – stokxolmi- new

Πρόσω ολοταχώς για την κατάκτηση του τίτλου στο Όπεν της Στοκχόλμης από τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας απέκλεισε με 7-5, 6-3 τον Μίκαελ Ίμερ και προκρίθηκε στον ημιτελικό. Το Σάββατο θα παίξει με τον νικητή του αγώνα του Τιαφό με τον Ρουσουβουόρι για μια θέση στον τελικό.

Στον άλλο ημιτελικό θα δώσουν μάχη οι Ρούνε-Ντε Μινόρ.

Πώς εξελίχθηκε ο αγώνας

Στο 1ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε με μπρέικ στο 3-1 και εάν και είχε δύο ευκαιρίες για μπρέικ πόιντ ο Ίμερ μείωσε σε 4-2.

Ο Έλληνας έσβησε με τη σειρά του 3 μπρέικ πόιντ και έφτασε στο 5-2.

Ο Σουηδός με σπουδαίο τένις πήρε πίσω το μπρέικ (5-4) και ισοφάρισε σε 5-5. Στο 11ο γκέιμ ο Τσιτσιπάς έσβησε μπρέικ πόιντ και στο 12ο με μπρέικ έκλεισε το σετ στο 7-5.

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 2-0 με μπρέικ όμως ο Ίμερ είχε διπλό μπρέικ πόιντ στο 3ο γκέιμ.

Ο Έλληνας έσβησε το διπλό αλλά και ακόμη ένα και έφτασε στο 3-0. Με υπομονή απέκτησε προβάδισμα με 4-1 και με 5-2. Τελικά ο Τσιτσιπάς θα κλείσει το σετ στο 6-3.

ΔΕΥΤΕΡΑ 29.04.2024 01:09