ΠΕΜΠΤΗ 16.05.2024 16:04

Euroleague: Αποχαιρέτησε το ΟΑΚΑ με ήττα ο Παναθηναϊκός – Έχασε από την Άλμπα με 88-84

07.04.2023 23:26
pao_new

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Άλμπα στο τελευταίο του παιχνίδι στο ΟΑΚΑ για την ευρωπαϊκή σεζόν με 88-84.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν από την Άλμπα, παρόλο που λίγο πριν τρία λεπτά από το τέλος είχαν το μομέντουμ του αγώνα και προηγούνταν με σκορ 83-78. Με αυτόν τον τρόπο, αποχαιρέτησαν με ήττα τις… ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις στο ΟΑΚΑ, πέφτοντας στο 11-22 μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Ο Παναθηναϊκός πέταξε ένα ολόκληρο ημίχρονο στα «σκουπίδια» (42-49), ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο και φάνηκε να οδεύει προς νίκη, όμως στο τέλος έκανε συνεχόμενες κακές επιλογές δίνοντας δικαίωμα στην Άλμπα να φύγει με ροζ φύλλο. Αστόχησε σε σουτ νίκης ο Μπέικον, 7 δέκατα πριν το τέλος.

Κορυφάιος του Παναθηναϊκού ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις, που είχε σταθερά καλή παρουσία από το πρώτο μέρος και τελείωσε το ματς με 15 πόντους. 16 είχε ο Μπέικον, που έκανε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο όμως ήταν «μοιραίος» στο τέταρτο. 12 πόντοι και μεγάλη προσπάθεια από τον Λι, καλός στο δεύτερο ημίχρονο ο Παπαγιάννης (13π., 9 ριμπ.).

Για τους νικητές, 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Τζαλίν Σμιθ, ενώ 13 πρόσθεσε ο Λο και 11 ο Γιοχάνες Τίμαν.

Επίθεση Γιαννακοπούλου σε Αυγενάκη: «Άεργε τύπε, θα έπρεπε να ήσουν τσοπάνης στα βουνά»

Super League 2: Οριστική διακοπή στο Νίκη Βόλου-ΑΕΛ – Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών στην εξέδρα (Video)

ΠΕΜΠΤΗ 16.05.2024 16:03