ΣΑΒΒΑΤΟ 11.05.2024 17:29

Προκρίθηκε στα προημιτελικά η Εθνική πόλο ανδρών με το βλέμμα στο μετάλλιο (Videos)

11.01.2024 21:15
ethniki_polo
Eurokinissi

Η Εθνική πόλο ήταν σοβαρή και αποτελεσματική και λύγισε με άνεση την αντίσταση της Ολλανδίας. Η ελληνική ομάδα επικράτησε 15-10 στα νοκ άουτ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά, όπου θα αναμετρηθεί την Παρασκευή στις 17.30 με την οικοδέσποινα Κροατία, η οποία είναι και κάτοχος του τίτλου.

Η Ολλανδία προηγήθηκε στο σκορ (0-1), αλλά η ελληνική ομάδα με τρία σερί τέρματα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1). Οι Ολλανδοί αντεπιτέθηκαν ξανά ισοφαρίζοντας σε 3-3 όμως οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου με δύο γκολ στο φινάλε διαμόρφωσαν το 5-3 στο φινάλε του πρώτου οκτάλεπτου.

Κατά τη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα βελτίωσε ακόμα περισσότερο παιχνίδι της σε άμυνα και επίθεση και έφτασε μέχρι και το +5 (9-4) προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 9-5.

Η Εθνική μας βρέθηκε ξανά στο +5 (με 10-5 και 11-6) αλλά χαλάρωσε στο τρίτο οκτάλεπτο με αποτέλεσμα οι Ολλανδοί να βρουν εύκολα γκολ και να μειώσουν σε 11-8.

Η περίοδος πάντως τελείωσε με σκορ 12-8 και την Εθνική με το… ενάμισι πόδι στα προημιτελικά. Η Ελλάδα διατήρησε τον έλεγχο μέχρι τέλους επικρατώντας τελικά με 15-10.

Τα highlights

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης 2, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος Κανακάκης 1, Αλαφραγκής 1, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος

Ολλανδία: Χόισμανς, Γκμπανταμάσι 1, Φαν ντεν Μπουργκ, Κάστροπ, Φαν Άιπερεν, Φαν ντερ Βέιντεν 1, Τε Ρίλε 4, Νίσπελινγκ 1, Μούλερ, Ντε Βερντ 1, Κόπμαν, Τεν Μπρουκ 2, Βέστερφελντ

Το πρόγραμμα των προημιτελικών

12/01 14:00 Ουγγαρία – Σερβία
12/01 15:30 Ισπανία – Γεωργία ή Ρουμανία
12/01 17:30 Κροατία – Ελλάδα
12/01 19:15 Ιταλία – Μαυροβούνιο

Με καρκίνο σε τελικό στάδιο ο Σβεν Γκόραν Έρικσον: «Έχω στην καλύτερη έναν χρόνο ζωής» (video)

Euroleague: «Λύγισε» στο τέλος ο Ολυμπιακός – Έχασε από τη Μπαρτσελόνα με 86-78

ΣΑΒΒΑΤΟ 11.05.2024 17:22