ΚΥΡΙΑΚΗ 28.04.2024 12:15

Champions League: Η Γιουνάιτεντ πήρε ισοπαλία από την Ατλέτικο – Ανοιχτοί λογαριασμοί για Μπενφίκα και Άγιαξ (Videos)

24.02.2022 00:09
ch_new

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν καλύτερη, αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε το γκολ της ισοπαλίας (1-1) δέκα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Η Ατλέτικο μπήκε πιο δυνατά εκμεταλλευόμενη τις αμυντικές αδυναμίες της Γιουνάιτεντ και μόλις στο έβδομο λεπτό, άνοιξε το σκορ με πολύ ωραία κεφαλιά του Ζοάο Φέλιξ (δοκάρι και μέσα), ο οποίος έκανε «σεφτέ» στο φετινό Champions League (αλλά και κόντρα σε αγγλική ομάδα στην καριέρα του) ύστερα από σέντρα του Ρενάν Λόντι.

Όλα έδειχναν 1-0, αλλά στο 80’ ο Άντονι Ελάνγκα επιβεβαίωσε τις πολύ καλές εντυπώσεις που έχει αφήσει από τότε που τον εμπιστεύτηκε ο Ράνγκνικ.

Ο Μπρούνο Φερνάντες, στην μοναδική φάση όπου βρήκε χώρο δράσης, σέρβιρε με κάθετη πάσα την μπάλα στον 19χρονο Σουηδό ο οποίος, με διαγώνιο σουτ, στο πρώτο σουτ εντός εστίας των φιλοξενούμενων, νίκησε τον Όμπλακ και πέτυχε ένα γκολ που η Γιουνάιτεντ δεν άξιζε βάσει εμφάνισης.

Έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο «Ολντ Τράφορντ».

Μοιρασιά και στη Λισαβόνα

Ο Άγιαξ έχει την κλάση, την ποιότητα, τη φανέλα, αλλά στη Λισσαβώνα έδειξε να παίζει με μία αδικαιολόγητη υπεροψία.

Το 2-2 αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς σε ένα χορταστικό παιχνίδι, στο οποίο ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος είχε καθοριστική συμβολή.

Χρυσή αλλαγή για τους γηπεδούχους ο Γιάρεμτσουκ, δύο γκολ πέτυχε ο Αλέρ, το ένα όμως σε… λάθος τέρμα.

ΚΥΡΙΑΚΗ 28.04.2024 12:03