ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29.03.2024 15:46

«Διπλό» πριν το ντέρμπι των «αιωνίων» – Επικράτησαν οι «πράσινοι» της Βιλερμπάν με 86-82 (Video)

17.03.2023 00:43
PAO

Δίνοντας έμφαση στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός σημείωσε στο «Astroballe» το τρίτο του εφετινό ευρωπαϊκό «διπλό» και πλέον επικεντρώνεται στο προσεχές ντέρμπι «αιωνίων» της Α1 Ανδρών/Basket League, με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (19/3, 15:45).

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 86-82 της Βιλερμπάν, για την 29η αγωνιστική της Euroleague, συμπληρώνοντας τις δέκα νίκες και υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην όγδοη διαδοχική ήττα τους και 21η στο σύνολο.

Σε έναν αγώνα άνευ κινήτρου και για τις δύο ομάδες, καθώς δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ, ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε την εξαιρετική του δεύτερη περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 32-17 πέτυχε την ανατροπή, ξέφυγε με +9 (52-43) και «έχτισε» ψυχολογία ενόψει της συνέχειας της αναμέτρησης.

Μάλιστα, το «διπλό» που έψαχνε από τις 2/12/2022 και τη νίκη επί της Ζαλγκίρις, ήρθε σε μία βραδιά που απουσίασε ο τραυματίας Δημήτρης Αγραβάνης, ο Νέιτ Γουόλτερς έμεινε προληπτικά και για λόγους συντήρησης εκτός 12άδας και ο Ματέους Πονίτκα υπέστη διάστρεμμα δεξιάς ποδοκνημικής στη δεύτερη περίοδο και δεν επέστρεψε στον αγώνα.

Η τριάδα των Αμερικανών Πάρις Λι, Ντουέιν Μπέικον και Ντέρικ Γουίλιαμς, έκαναν τη διαφορά στην «πράσινη» επίθεση με 14, 13 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τη Βιλερμπάν ο Γιουσούφα Φαλ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν απελπιστικά μόνος για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86

Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τον Γκουντάιτις στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, όταν και προηγήθηκε με 13-11 στο 5΄. Ωστόσο, ο έλεγχος των ριμπάουντ από τη Βιλερμπάν και το «ζεστό χέρι» του Ντε Κολό από την περιφέρεια, βοήθησαν τους Γάλλους να πατήσουν… γκάζι και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +6 (26-20).

Με τον Πονίτκα όμως να οδηγεί το παιχνίδι των «πράσινων», το «τριφύλλι» απάντησε με επιμέρους σκορ 12-1 και στο 14΄ προηγήθηκε με 27-32, ενώ χωρίς να χάσει την αυτοσυγκέντρωση του στο κομμάτι της παραγωγικότητας έμεινε στη θέση του οδηγού μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (43-52), παρά τον τραυματισμό του ενορχηστρωτή της αντεπίθεσης στη δεύτερη περίοδο, Ματέους Πονίτκα.

Στην τρίτη περίοδο, οι Λι και Γουίλιαμς πρωταγωνίστησαν στην επίθεση του Παναθηναϊκού, ο Γκουντάιτις «έκλεισε» την «πράσινη» ρακέτα και η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, η οποία είχε ισορροπήσει τα ριμπάουντ, κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 30΄ (70-62).

Η Βιλερμπάν αύξησε την ένταση σε άμυνα και επίθεση στον… επίλογο του αγώνα, αλλά με τον Μπέικον να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τους συμπατριώτες του κράτησε το προβάδισμα για τους «πράσινους», μέχρι τα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν οι Γάλλοι βρέθηκαν μία ανάσα από την ισοφάριση. Με το σκορ στο 80-84 στα 26΄΄ για τη λήξη, ο Τόμας υπέπεσε σε λάθος, αλλά στα 15΄΄ ο Γκριγκόνις ήταν εκεί για να κλέψει και να διορθώσει τον συμπαίκτη του, «γκρεμίζοντας» κάθε όνειρο ανατροπής της Βιλερμπάν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Περάντι – Αλιάγκα